Baskıya alma sıcaklığı ve pH derecesinin beyaz peynirin bazı fiziksel, kimyasal, biyokimyasal, elektroforetik ve duyusal özelliklerine etkisi
The effects of drainage temperature and pH on some physical, chemical, biochemical, electrophoretical and sensorial properties of white cheese
  1. Tez No: 168589
  2. Yazar: SAYİT YARIMBATMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF TUNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET BASKIYA ALMA SICAKLIĞI VE PH DERECESİNİN, BEYAZ PEYNİRİN BAZI FİZİKSEL, KİMYASAL, BİYOKİMYASAL, ELEKTROFORETİK VE DUYUSAL ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ YARIMBATMAN, Sayit Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Yusuf TUNÇTÜRK Şubat 2005, 73 sayfa Beyaz peynir, ülkemizde üretilen ve tüketilen en önemli peynir çeşididir. Bu çalışmada, peynir pıhtısının baskıya alınma sıcaklığı ve pH değerlerinin değiştirilmesinin, beyaz peynirin çeşitli özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bunun için, peynir örneklerinin üretilmesinde standart beyaz peynir üretim yöntemi uygulanmıştır. Ancak peynirler baskıya alma aşamasında iki ayrı sıcaklık derecesi (28, 35 °Q ve üç ayrı pH değeri ( 6.4, 6.2 ve 6.0) uygulanarak, toplam 6 farklı peynir yapılmıştır. Sıcaklık ayarlaması ısıtma ve soğutma ile, pH ayarlaması ise laktik asit kullanılarak yapılmıştır. Peynirler salamura içerisinde, buzdolabı ortamında (4 °C) depolanmıştır. Peynir örneklerinde depolamanın 2, 15, 30, 60 ve 90. günlerinde bazı fiziksel, kimyasal, biyokimyasal, elektroforetik ve duyusal analizler yapılmıştır. Deneme iki tekerrürlü olarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF DRAINAGE TEMPERATURE AND PH ON SOME PHYSICAL; CHEMICAL, BIOCHEMICAL, ELECTROPHORETICAL AND SENSORIAL PROPERTIES OF WHITE CHEESE YARJMBATMAN, Sayit Msc, Food Engineering and Science Supervisor: Asst Prof. Dr. Yusuf TUNÇTÜRK February 2005, 73 pages White cheese is a popular cheese type that is produced and consumed in Turkey. In this study, the effects of the different drainage temperature and pH on the some properties of White cheese were investigated. For this reason, the standard White cheese production procedure was applied, but at the drainage stage, two different temperature (28 and 35 °C) and three different pH level (6.4, 6.2 and 6.0) were used. Thus, six different cheeses were obtained. The temperature of curd at drainage was adjusted using warming-cooling processes, and the pH of the curd was set to proper degree with addition of necessary volume of lactic acid. The manufactured cheeses were placed into the plastic container with brine and ripened at 4 °C. Of cheese samples, some physical, chemical, biochemical, electrophoretical and sensorial analyses were carried out at days of 2, 15, 30, 60 and 90 of ripening period. The study was carried out in duplicate. According to the obtained data; variation in drainage temperature significantly affected the yield value, protein content (p0.05); the WSN and NPN parameters were significantly affected from the drainage pH (p0.05); however, the effect of the drainage pH on the y-casein,