Gazaltı (MIG/MAG) kaynak ekipmanının geliştirilmesi ve uygulama verilerinin kaynak karakteristikleri ile karlılaştırılması
To improve a MIG/MAG welding equipment and compare the application datas with general welding characteristics
- Tez No: 168832
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDİNÇ KALUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
GAZALTI MIG/MAG KAYNAK EKİPMANININ GELİŞTİRİLMESİ VE UYGULAMA VERİLERİNİN KAYNAK KARAKTERİSTİKLERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI Vehbi Özgen KIRCI Anahtar Kelimeler : Gazaltı Kaynağı, Otomasyon, Parametreler, Gerilim Şiddeti, Akım Şiddeti, İlerleme Hızı Özet : Bu çalışmada, Gazaltı kaynağına genel bir bakış, gazaltı kaynak aletlerinin tanıtılması, kullanılan malzemeler, ihtiyaçlar, Gazaltı kaynağı ile otomasyona gidilmesi, bunun için bir ekipman geliştirilmesi, çevre sistemler, incelenmiştir. Bunlara bağlı olarak Yüksek Lisans öğrencisi tarafından, tez sonunda Kocaeli Üniversitesine verilmek üzere bir adet Gazaltı Kaynağında otomasyon sağlanması amacıyla bir ekipman imal edilmiş ve bu makina ile çalışma testleri yapılarak otomasyon uygulaması yapılmıştır. Bu uygulamada Fluxofil31 ve SG2 kaynak telleri karşılaştırılmış ve akım şiddeti, gerilim şiddeti ve ilerleme hızından oluşan kaynak parametrelerinin kaynak dikişine olan etkileri incelenmiştir. Toplamda 30 adet parçaya kaynak işlemi uygulanmıştır. Uygulanan deney parçalarının resimleri çekilmiş, dikiş yüksekliği, dikiş genişliği ve nüfuziyet özellikleri ölçülmüş ve bunlar grafiklere dökülmüştür.
Özet (Çeviri)
TO IMPROVE A MIG/MAG WELDING EQUIPMENT AND COMPARE THE APPLICATION DATAS WITH GENERAL WELDING CHARACTERISTICS Vehbi Özgen KIRCI Key Words : MIG/MAG Welding, Automation, Parameters, Voltage Intensity, Current Intensity, Progress Momentum Abstract : In this thesis report, the given information is about MIG/MAG welding, MIG/MAG welding history, MIG/MAG welding equipment, MIG/MAG consumables on MIG/MAG welding technique, also automation on MIG/MAG welding, how to automate a MIG/MAG welding process, what equipment is used. For this process, a MIG/MAG welding aotomation lathe is by built by the M.S. applier, and after the end of the Thesis, this Lame will be donated to the Kocaeli University. Experiments are achieved by the test lathe. After the experimental application processes, the wires Fluxofil31 and SG2 are compared to each other, by applying the welding parameters, such as Voltage intensity, Current intensity and welding speed. A total of 30 weldments have been made. Photographs have beeen taken, the values of, weld bead height, weld bead width, and penetration values have been measured, and applied to graphs for comparison. m