Bayındır (İzmir) dolaylarının hidrojeolejisi ve jeotermal olanaklarının incelenmesi
The investigation of the hydrogeology and geothermal possibilities of the Bayındır (izmir) area
- Tez No: 169140
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ FİLİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
BAYINDIR (İZMİR) DOLAYLARININ HİDROJEOLOJİSİ VE JEOTERMAL OLANAKLARININ İNCELENMESİ ÖZ Bayındır jeotermal sistemi Batı Anadolu'da Menderes Masifi içinde Küçük Menderes grabeninin kuzey kenarında bulunur. Triyas yaşlı mikaşist, klorit şist, kalk şist-mermer ve kuvarsitlerden oluşan Bayındır formasyonu içinde yer alır. Bu metamorfik formasyonlar içinde bulunan kalkşist ve mermerler jeotermal sistemin rezervuar kayaçlarım, mikaşist ve klorit şistler örtü kayaçlarını oluşturur. Sistem aktif graben fayları ile kontrol edilir. Saha düşük entalpili olup suların yüzeye çıkış sıcaklığı 42-46 °C dir. Kimyasal jeotermometre uygulamalarına göre hazne kaya sıcaklığı 55-118 °C arasındadır. Kimyasal ve izotopik veriler termal suların meteorik kökenli, sığ dolaşımlı ve soğuk yer altı sulan ile karıştığım işaret etmektedir. Trityum içeriklerine göre genç sular olup, bağıl olarak son 50 yıllık yağışlardan beslenmektedirler. Jeotermal sistemin ortalama beslenme alanı yüksekliği 475 m civarındadır. Ergenli köyü kuzeyinde DES 7 ve DES 10 nolu noktaların bulunduğu alan jeotermal aktivite bakımından en yüksek potansiyeli taşımaktadır. Çalışma alanındaki sıcak su örnekleri Na>Ca>Mg>K ve HC03>S04>C1 kimyasal bileşiminde olup, Na-HCÛ3 ve Na-Ca-HC03 su tipini, soğuk sular Ca>Mg>Na>K ve HC03>S04>C1 kimyasal bileşiminde olup, baskın olarak Ca-Mg-HC03 su tipini yansıtmaktadırlar. Dönemsel örneklenen su noktalarının çoğunun sıcaklık, elektriksel iletkenlik değerlerinde kurak dönemlerde yağışlı dönemlere göre artış, pH değerlerinde ise azalma olduğu görülmüştür. Su örnekleri major elementler açısından değerlendirildiğinde kurak döneme ait su örneklerinde Ca, Mg, Na+K ve HCO3 açısından artış, S04 ve Cl açısından azalma olduğu görülmüştür. Soğuk suların tamamı içme ve kullanma suyu standartlarına uyundur. Çalışma sahasının değişik kesimlerinde bakır, kurşun, çinko, arsenik anomalileri ve mineralizasyonların bulunmaktadır. Bunların en önemlisi önceki yıllarda işletilmiş olan Sanyurt Pb-Zn yatağıdır. Çalışma alanındaki kaynak, dere, sondaj ve sıcak sulardan alınan örneklerde ağır metaller bakımından doğal ve yapay kirlenmeye rastlanmamıştır. ANAHTAR KELİMELER Hidrojeoloji, jeotermal, ağır metal, izotop, rezistivite, Bayındır, İzmir, Türkiye iv
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF THE HYDROGEOLOGY AND GEOTHERMAL POSSIBILITIES OF THE BAYINDIR (İZMÎR) AREA ABSTRACT The Bayındır geothermal system is located to the northern margin of the Küçük Menderes Graben. It is present in the Bayındır Formation consisting of mica schists, calc-schists, marbles and quartzites which are Triassic in age. The reservoir rocks of geothermal system are the calc-schists and marbles of the metamorphic formations. The cover rocks are mica schists and chlorite schists. The system is controlled by active graben faults. The geothermal field is a low-enthalpy one and the surface temperature of the hot water vary between 42 °C and 46 °C. According to the chemical geothermometre applications, the temperature of the reservoir is 55-118 °C. The chemical and isotopic data imply that the thermal water are mixed with meteoric, shallow cycling and cold underground water. The tritium content of the water indicates that the water is young and were fed by the precipitations of the last 50 years. The average altitude of the watershed area is about 475 m. The DES 7 and DES 10 points located to the north of Ergenli Willage posses the highest geothermal potential. The chemical composition of the thermal water are Ca>Mg>Na>K and HC03>S04>C1 and the chemical composition of the cold water are Ca>Mg>Na>K and HC03>S04>C1, the Ca-Mg- HCO3 type water are dominant. The water were sampled in different seasons and their analyses revealed that the temperature and the electrical conductivity increase and the pH decrease in the dry season compared to the rainy season. With respect to their major element contents; the water samples taken in the dry season have greater values of Ca, Mg, Na+K and HCO3 and lesser values of S04 and CI. All of the cold water posses suitable values of drinking water standards. There are some Cu-Pb-Zn-As anomalies and mineralizations in the study area. The most important of those is the Sanyurt Pb-Zn mineralization which was being operated in the previous years. The samples taken from the springs, streams, wells and hotsprings show no natural or artificial pollution with respect to their heavy metal content. KEYWORDS Hydrogeology, geothermal, heavy metal, isotope, resistivity, Bayındır, îzrnir, Turkey