İlizarov eksternal fiksasyon yönteminde kullanılan kompozit halkaların mekanik performansının incelenmesi
Investigation of mechanical performance of the composite rings used in llizarov circular external fixation method
  1. Tez No: 169342
  2. Yazar: İLHAMİ ERTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ILIZAROV EKSTERNAL FIKSASYON YÖNTEMİNDE KULLANILAN KOMPOZIT HALKALARIN MEKANİK PERFORMANSININ İNCELENMESİ İlhami ERTEN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı 2005, Sayfa: 76 Bu çalışmada İlizarov fiksasyon yönteminde kullanılan kompozit malzemeli halkaların imalatı yapılmıştır. Islatılan elyafların bir kalıp içerisinde üst üste konulması tekniği yardımı ile üretim gerçekleştirilmiştir. Kompozit malzeme olarak cam/epoksi, karbon/epoksi ve kevlar/epoksi seçilmiştir. Halka çapları standart kullanıma uygun olarak 11.5, 14 ve 16 mm alınmıştır. Her bir kompozit halkaya basma yüklemesi şartları altında testler yapılmıştır. Halkaların basma yükü altındaki mekanik davranışları elde edilmiştir. Bası kuvveti- deformasyon (çökme) eğrileri bir halka için ortaya çıkarılmıştır. Cam/epoksi halkaların direngenliklerinin karbon/epoksi ve kevlar/epoksiden yapılmış halkaların direngenliklerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. i Anahtar Kelimeler : İlizarov Eksternal Fiksatör, Karbon Halka, Takviyeli Polimer Kompozit
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF MECHANICAL PERFORMANCE OF THE COMPOSITE RINGS USED IN ILIZAROV CIRCULAR EXTERNAL FIXATION METHOD ilhami ERTEN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies, Department of Mechanical Engineering 2005, Page: 76 The composite rings used in Uizarov circular external fixation method are produced by lay-up in this study. Composite materials are selected as glass/epoxy, carbon/epoxy and kevlar/epoxy. The ring diameters are choosen as 11.5, 14, 16 mm according to the standart usage. The each composite rings are tested under compression loading conditions. The mechanical behavior of the composite rings are obtained under compress loads. The pres load- deformation curves are presented for each rings. It is shown that the stiffnesses of the glass/epoxy rings are higher than those of the carbon/epoxy and kevlar/epoxy rings. Key Words : Uizarov External Fixator, Corbofix Ring, Fiber Reinforced Polymer Composite. X