Bazı liken ve karayosunu türlerinin Ege bölgesindeki termik santraller çevresinde 210Po ve 210PB'un atmosferik kirliliğinin değerlendirilmesinde biyoizleyici olarak kullanılması
The use of some lichen and moss species as biomonitors for the evaluation of 210Po and 210Pb atmospheric pollution around coal-fired power plant in the west of Turkey
- Tez No: 169475
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSUN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET BAZI LİKEN VE KARAYOSUNU TÜRLERİNİN EGE BÖLGESİNDEKİ TERMİK SANTRALLER ÇEVRESİNDE 210Po ve 210Pb'un ATMOSFERİK KİRLİLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİNDE BİYOİZLEYİCİ OLARAK KULLANILMASI SERT, Emel Yüksek Lisans Tezi, Nükleer Bilimler Enstitüsü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Aysun UĞUR Eylül, 2005,100 sayfa Kömür yakıtlı termik santraller atmosferdeki doğal radyoaktivite artışının ana kaynaklarından biridir. Kömürün yapısında bulunan U, Th ve bozunma ürünleri ile K'dan dolayı, kömürle çalışan termik santrallerden radyonüklidler serbest kalır. Bacanın kontrol sisteminin verimine bağlı olarak baca gazları ve uçucu külün bir kısmı atmosfere karışır. Termik santral civarındaki doğal radyoaktivite miktarı kömürün kül içeriği, elektrostatik filtrenin verimi ve meteorolojik koşullar vs. gibi faktörlere bağlıdır. Karayosunlan ve likenler, çeşitli metaller ile doğal ve suni kaynaklı radyonüklidlerin çevresel kontaminasyonu için kullanışlı biyoindikatörlerdir. Bu bitkiler köke sahip olmadıklarından dolayı kuru ve yaş depozisyon ile besin ihtiyaçlarım karşılarlarVI Bu çalışmada, Yatağan, Soma, Seyitömer ve Tunçbilek termik santralleri etrafından toplanan liken {Cladonia convoluta, Cladonia foliacea)ve karayosunu türlerinde (Homalothecium sericeum, Hypnum lacunosum, Hypnum cupressiforme, Tortella tortuosa, Didymodon acutus, Syntrichia ruralis, Syntrichia intermedia, Pterogonium graciale, Isothecium alopecuroides, Pleurochatae squamosa) Po ve 210Pb radyonüklid konsantrasyonları tayin edilmiştir. Liken ve karayosunu örnekleri toplandıktan sonra etüvde kurutulmuş ve elektrodepozisyon tekniği ile 21 Po bakır diskler üzerinde toplanmıştır. Bakır disklerdeki Polonyum izotoplarının alfa aktivite ölçümleri ZnS(Ag) dedektörü ile yapılmıştır. Çalışmada likenler için 21 Po aktivite konsantrasyonları 151±7 - 593±21 Bq kg“1 aralığında, 210Pb aktivite konsantrasyonları ise 97±5 - 364±13 Bq kg”1 aralığında tayin edilmiştir. Karayosunları için 210Po aktivite konsantrasyonları aralığı 124±5 - 1125±38 Bq kg“1, 210Pb aktivite konsantrasyonları aralığı 1 13±4 - 490±17 Bq kg”1 olarak tayin edilmiştir. Hypnum lacunosum adlı karayosunu türü Yatağan çalışma alamnda kirliliği değerlendirmek amacıyla en uygun biyoizleyici olarak seçilmiştir. Çalışmada Po konsantrasyonları tüm örnekleme istasyonlarında Pb konsantrasyonlarından yüksek bulunmuştur. Anahtar sözcükler : Liken, karayosunu, biyoizleyici, atmosferik depozisyon.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE USE OF SOME LICHEN AND MOSS SPECIES AS BIOMONITORS FOR THE EVALUATION OF 210Po AND 210Pb ATMOSPHERIC POLLUTION AROUND COAL-FIRED POWER PLANT IN THE WEST OF TURKEY SERT, EMEL Master Thesis in Nuclear Sciences Supervisor: Doç.Dr. Aysun U?UR September, 2005, 100 pages The coal-fired power plants are one of the major sources of increased natural radioactivity in the atmosphere. Radionuclides are emitted from coal-fired power plant because U, Th and their decay products and K, occur naturally in coal. Depending on the emission control system of the chimney, some small proportion of the ash, called the fly ash, and chimney gases are released into the atmosphere. The amount of the natural radioactivity around a coal-fired power plant depends on several factors such as the ash content of the coal, the electrostatic filter efficiency, meterological conditions etc. Mosses and lichens are useful bioindicators of enviromental contamination for a variety of metals and radionuclides of both natural and artificial origin. These plants lack a well-developed root systemVIII and they take in the nutrients they require mainly by uptake from wet and dry deposition. In this study, Po and Pb radioactivity concentrations of \ichen(Cladonia convoluta, Cladonia foliacea) and moss species (Homalothecium sericeum, Hypnum lacunosum, Hypnum cupressiforme, Tortella tortuosa, Didymodon acutus, Syntrichia ruralis, Syntrichia intermedia, Pterogonium graciale, Isothecium alopecuroides, Pleurochatae squarrosd) collected around the Yatağan, Soma, Seyitömer and Tunçbilek coal-fired power plants are determined. After collecting, the lichen and moss samples were dried in oven, radiochemical processes were performed and 210Po were collected on copper disks with electrodeposition technique. The alpha activity measurements of polonium isotopes plated on copper discs were performed with ZnS(Ag) dedector. The activity concentrations in lichens were found 151±7 - 593±21 and 97±5 - 364±13 Bq kg“1 for 210Po and 210Pb, respectively. The activity concentrations in mosses were found 124±5 - 1125±38 and 113±4 - 490±17 Bq kg”1 for 210Po and 210Pb, respectively. The moss named Hypnum lacunosum was chosen as the most suitable 910 biyomonitor for evaluation of pollution in Yatağan study area. Po concentrations were found higher than 210Pb concentrations at the all sampling stations. Keywords : Lichen, moss, biomonitor, atmospheric deposition.