Gerçek güneş ikizi: 18 Scorpii
The real solar twin: 18 Scorpii
  1. Tez No: 169508
  2. Yazar: ALİ HAKAN TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
V ÖZET GERÇEK GÜNEŞ İKİZİ: 18 SCORPİİ TELLİOĞLU, Ali Hakan Yüksek Lisans Tezi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Serdar EVREN Ağustos 2005, 55 Sayfa Geri tür, soğuk yıldızlar güneş benzeri aktivite gösterirler. Bu tür yıldızlar güneş türü yıldızlar, güneş benzeri yıldızlar ve güneş ikizi olanlar şeklinde gruplara ayrılırlar. Güneş aktivitesi; lekeler ve fakülalar gibi karanlık ya da parlak yapılar olarak kendini gösterir. Bu tezde, güneş yüzeyi üzerinde gözlenen yapıların, güneşin ikizi olarak kabul edilen 18 Sco üzerinde de görülüp görülemeyeceği yıldızın UBVR ışık ölçümü yapılarak kanıtlanmaya çalışılmıştır. Güneş ikizi teriminin ortaya atıldığı tarihten günümüze kadar ki tüm çalışmalar ikinci bölümde, 18 Sco'ya ilişkin gözlemler üçüncü bölümde; sonuçlar ve tartışma son bölümde verilmiştir. 18 Sco'un tüm süzgeçlerde ölçülen diferansiyel parlaklık ve renklerinin zamana göre değişimi anlamlı bir değişim ortaya koymamaktadır. Bu durumda güneş ikizi olarak kabul edilen bu yıldız 2004 yılında ya minimum aktivite düzeyine sahiptir ya da gerçekten aktivitesi saptanamayacak kadar düşüktür. Gözlemlerde kullanılan mukayese ve denet yıldızlarının da birbirine göre parlaklık farkları alındığında belli bir değişimden söz etmek olasıdır. Bu durumda hangi yıldızın uzun dönemli olası bir değişen yıldız olup olmadığı ancak daha çok yapılacak gözlemle ilerde ortaya konabilecektir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE REAL SOLAR TWIN: 18 SCORPİİ TELLİO?LU, Ali Hakan Msc. In Astronomy Supervisor: Prof. Dr. Serdar EVREN Agust 2005, 55 Pages The late type cool stars show the solar like activity. These stars are divided into three groups which are named solar type, solar like and solar twin. The solar activity show bright or dark structures as spots and faculae itself. In this thesis, observed structures on the sun were tried to be proved as doing UBVR photometry if it can be also seen on 18 Sco that approved as solar twin. At the second phase, all studies as from the concept of solar twin were defined the date, at the third phase, observations of 18 Sco and at the last phase, results and discussion were presented. The variation with respect to time of differential magnitude and colours was measured in all filters of 18 Sco which was not pointed out an expressive change. So, it is approved as solar twin has either minimum activity level or its activity has actually as it wont be able to determine as low in 2004. In the comparison and the check stars which were used in observations probably to talk about an evident variation when was taken magnitude differences according to each other. Therefore, if the stars which will be determined with more observations in the future it should be a long period variable star.