İnek sütünden lüle kaymağı üretim olanakları üzerine araştırmalar
Researches on production of lüle kaymak by using cow milk
  1. Tez No: 169529
  2. Yazar: SEVTAP ÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SIDDIK GÖNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET İNEK SÜTÜNDEN LÜLE KAYMAĞI ÜRETİM OLANAKLARI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR ÖKTEN, Sevtap Yüksek Lisans Tezi, Süt Teknolojisi Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Sıddık GÖNÇ Aralık 2005, 110 Bu araştırmada, üretilen manda sütü miktarının giderek azalması nedeniyle lüle kaymağı üretiminde inek sütünün kullanılabilirliği araştırılmıştır. Lüle kaymağına işlenecek çiğ süte krema ilave edilerek yağ oranlan sırasıyla %8, %10 ve %12' ye ayarlanmıştır. Daha sonra 75°C ve 85°C'lik kaymak pişirme işlemleri uygulanarak üretim yapılmıştır. Üretilen lüle kaymaklan depolamanın 1., 5., ve 10. günlerinde fiziksel- kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizlere tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlardan, kullanılan sütlerin yağ oranının ve uygulanan farklı kaymak pişirme sıcaklıklarının örneklerin fiziksel- kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özelliklerini önemli (P>0,05) düzeyde etkilemediği anlaşılmıştır. Sonuçlara göre, krema ilavesiyle inek sütünden lüle kaymağının her mevsim üretilebileceğini söylemek mümkündür. Anahtar sözcükler : Kaymak, krema, süt
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT RESEARCHES ON PRODUCTION OF LÜLE KAYMAK BY USING COW MILK ÖKTEN, Sevtap MSc in Department Dairy Technology Supervisor : Prof.Dr.Sıddık GÖNÇ Aralık 2005, 110 In this study, the usability of cow milk in the production of lüle kaymak was searched depending on the decrease in the content of waterbuffalo milk. The fat rates of cow milk was adjusted to %8, %10 and %12 respectively by the addition of cow milk's cream into the raw cow milk that would use in the production of lüle kaymak. Then the production was made by using the temperatures of 75°C and 85°C in the kaymak cooking process. Physical, chemical, microbilogical and sensorial analysis were made on the lüle kaymak samples in the 1., 5., and 10th days of storage.