An alternative method for the extraction of boron from ulexite
Uleksitten borun özütlenmesi için alternatif bir metod
  1. Tez No: 169546
  2. Yazar: HAKAN SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET ULEKSİT'TEN BOR'UN OZUTLENMESI İÇİN ALTERNATİF BİR METOD SERT, Hakan Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Danışmanı : Doç. Dr. Hüseyin YILDIRAN Aralık, 2004, 38 sayfa Bu çalışmada, çok saf bor elde edilebileceği ve bor minerallerinin her türlü safsızlıklardan arındırılabileceği kanıtlanmıştır. Uleksit ile trona, 50 - 60°C arasında, 2 ile 4 saat süre zarfında tepkimeye sokulup, uleksitteki borun tamamı saf olarak elde edilmiştir. Kristallendirmeden sonra, çözeltide bor türevlerinin olacağı düşünülüp, bu miktar ikinci partinin özütlenmesi için kullanılmıştır. Tepkime sonunda, bor minerallerinin içerdiği arsenik, Ca3(AsO4)2 biçiminde çökeltilerek reaksiyon ortamından uzaklaştırılmıştır. Anahtar sözcükler : Borun özütlenmesi, trona, uleksit
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT AN ALTERNATIVE METHOD FOR THE EXTRACTION OF BORON FROM ULEXITE SERT, Hakan Master Thesis in Chemistry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Hüseyin YILDIRAN December 2004, 38 pages In this study, it has been proved that highly pure boron can be obtained and boron minerals can be purified by removing all types of impurities. After ulexite has been reacted with trona between 2-4 hours at 50 - 60°C all the boron in ulexite has been extracted to be pure product. After crystallization, it has been considered that there would be boron derivatives in the solution, then this solution remaained has been used in the extraction followed. At the end of the reaction, arsenic contained in boron minerals has been removed from the reaction medium by precipitating as Ca3(As04)2. Keywords : Extraction of boron, trona, ulexite.