Çukurova baseni karsantı yöresi genç tersiyer istifinin kil mineralojisi
- Tez No: 169800
- Danışmanlar: PROF.DR. SUNGU GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZ Adana ili kuzeyinde Karsantı Bölgesi sınırları içerisinde yaklaşık 60 km lik bir alanda yüzeylenen sadimanter istifin, stratigrafik-sedimantolojik kesitlere bağlı mikromineralojik özellikleri ile paleoakıntı yönleri saptanmıştır. Bu incelemenin sonucunda elde edilen verilerle tortulleşma modeli ve paleocoğrafyası çıkarılmıştır. Sonuç olarak, çalışılan yörede bu araştırma ile saptanmış Orta -Üst Miyosen (Pansiyen) yaşlı Karsantı Formasyonu istifinin ka rasal nitelikli karbonatlar dışında Sığ Denizel ortamda çökeldiği ve istif detritik materyalinin kuzeydeki“Toros Ofiyolitik Yitilme Zonu”ndan türediği saptanmıştır. -
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The mi orominera logical properties and paleocurrent directions, depending on stratigrafic-sediraantologic section of sedimantery sequence which surfaces an area of about 6© p iaa arount of Karsantı, N of Adana, has been figured cut with the information attained through this study a sedimentation model has been made and paleogecggarphy of the area has been determined. As a result it is concluded that the Middle- Upper Miocene (Ponsien) Karsantı Formation was deposited mainly la Shaliev Marline end transitional environments; It is also determined that the elastik material of the sequent ce has derived from Taurus Ofiolite Subduction Zone in the north,