Bazı makine yağlarının belirli sıcaklık aralığında viskozluk katsayıları ve kırılma indisi değerlerinin eş zamanlı ölçülmesi ve dijital viskozimetre yapımı
Simultaneously measuring the refractive index and the viscosity of some machine oils in the specific temperature interval and to design a digital viscometer
- Tez No: 169801
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞERAFETTİN YALTKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET BAZI MAKİNE YAĞLARININ BELİRLİ SICAKLIK ARALIĞINDA VİSKOZLUK KATSAYILARI VE KIRILMA İNDİSİ DEĞERLERİNİN EŞZAMANLI ÖLÇÜLMESİ VE DİJİTAL VİSKOZİMETRE YAPIMI Sema ÖZELSOY Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Şerafettin YALTKAYA Mayıs 2005, 130 sayfa Bu tez çalışmasının birinci aşamasında, laboratuarımızda kurulan optik lif kırılma indisi algılayıcısı ve dönme tipi dijital viskozimetre kullanılarak bazı makine yağlarının belirli sıcaklık aralığında viskozite ve kırılma indisi değerleri ölçülmüştür, ikinci aşamasında ise sıcaklıkla viskozitenin değişiminin ölçülebildiği dönme tipine benzeyen yeni bir viskozimetre tasarlanmış ve birinci aşamadaki ölçümler tekrarlanmıştır. Son yıllarda optik lif algılayıcılar ile yapılan ölçümler ve araştırmalar hızlı gelişmeler göstermektedir. Kırılma indisi ölçümü; kırılma indisleri farklı herhangi iki ortamın sınır yüzeyine gelen ışığın yansıyan kısmının şiddetinin (Fresnel Yansıması) ölçülmesi temeline dayanır. Günümüz teknolojisinde ışık kaynağından gönderilen ışığın kırılma indisinin ölçüleceği sınır bölgesine taşınması ve bu bölgeden yansıyan ışığın minimum kayıpla ölçülebilmesi optik lifler kullanarak çok daha hassas olarak yapılabilmektedir. Bu kapsamda laboratuarımızda kurulan optik lif kırılma indisi algılayıcısı yardımı ile bazı makine yağlarının belirli sıcaklık aralıklarında aynı anda ölçülen viskozite ve kırılma indisi değerlerini birbirine bağlayan bir denklem bulunmuştur. Çalışmada elde edilen denklemler kullanılarak, sadece optik lif probun yağa daldırılması ile viskozite katsayısı ölçümü amaçlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Optik lif, Kırılma İndisi, Kırılma İndisi Algılayıcısı, Sıcaklık, Viskozite, Viskozimetre, Makine Yağları. JÜRİ: Yrd. Doç. Dr. Şerafettin YALTKAYA Prof. Dr. Suphi KORMALI Prof. Dr. Nuri ÜNAL Prof. Dr. Hikmet RENDE Prof. Dr. Ertuğrul ARP AÇ
Özet (Çeviri)
ARSTRAfT STMTTTTANFOTTSTY MF.ASTTRTNfi THF. RFFR ArTTVF. INTIFY ANT» TT¥F. VISCOSITY OF SOMF MACHTNF OÜS TN THF. SPF-f!IFTr TFMPFR ATITRF. INTFRVAT, AND TO TIFSTGN A DIGIT AT. VISCOMFTFR Sema ÖZFJ.SOY Master of Science Thesis, Department of Physics Adviser: Asst. Prof. Dr. Serafettin YALTKAYA May 2005, 130 pages The first part of this thesis is to measure the variation of refractive index and viscosity which occur when the temperature of the lubricants is altered by continuous heating process in the particular temperature interval by using a fiber optic refractive index sensor and rotary type digital viscometer. In the second part, new type rotary viscometer was designed and the measurements in the first part were repeated. In recent years, research and development into optical fibers has made rapid improvement. Nevertheless, research about the fiber optic sensors has been become one of the major field and many fiber optic sensors have been using at different industrial and health centres. At the end of the experiment a graph was drawn by using the measured temperature, refractive index values and the viscosity values. Then we obtained the equation that converts the refractive index values to viscosity values for the particular machine oil. As a result, the viscosity values of lubricants can be measured by dipping the fiber optic probe to the lubricants. KEY WORDS: Fiber Optics, Refractive Index, Refractive Index Sensor, Temperature, Viscosity, Viscometer, Machine Oils. COMMITTEE: Asst. Prof. Dr. Serafettin YALTKAYA Prof. Dr. Suphi KORMALI Prof. Dr. Nuri ÜNAL Prof. Dr. Hikmet RENDE Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ 11