Mikrogözenekli katıların incelenmesi
Investigation of microporous solids
  1. Tez No: 170024
  2. Yazar: EMEL FULYA YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MİKROGÖZENEKLİ KATILARIN İNCELENMESİ Emel Fulya YÜKSEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yüksel SARKA YA Bu çalışmanın amacı aktif kömür, silikajel ve yapay zeolit 5 A gibi mikrogözenekli katıların adsorplama özeliklerini incelemektir. Adsorpsiyondan önce, adsorplayıcılar yüksek vakum altoda 4 saat süreyle ısıtılarak yüzeyleri temizlenmiştir. Isıtma sıcaklıkları aktif kömür, silikajel ve yapay zeolit 5 A için sırayla 100 °C, 150 °C ve 275 °C olarak alınmıştır. Örnekler üzerinde azotun sıvı azot sıcaklığındaki adsorpsiyon ve desorpsiyon izotermleri belirlenmiştir. Adsorpsiyon ve desorpsiyon izoterrnlerinin çakıştığı görülmüştür. Bu durum, mikrogözenekli katılar üzerindeki azot adsorpsiyonunun tersinir olduğunu göstermektedir. Adsorpsiyon verileri kullanılarak Brunauer, Emmet ve Teller ( BET ) yöntemi ile örneklerin özgül yüzey alam“ ( A/mV1) belirlenmiştir. Aynı nicelikler Langmuir ( L ), Harkins ve Jura ( HJ ), de Boer ve Lippens ( BL ) ve Dubinin, Raduskevich ve Kaganer ( DRK ) yöntemleri ile de belirlenmiştir. Bağıl denge basıncının, p/p° = 0,96 olduğu değere karşılık gelen adsorpsiyon kapasiteleri desorpsiyon izotermlerinden okunmuştur. Bu noktalardaki adsorpsiyon kapasiteleri sıvı azot hacmine dönüştürülerek özgül mikrogözenek hacmi ( V / cm3g”' ) olarak alınmıştır. Diğer yöntemlerle bulunan özgül yüzey alanları BET değerleri ile karşılaştırılarak uygunlukları tartışılmıştrr. 2005, 60 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Adsorpsiyon, aktif kömür, mikrogözenekli katılar, gözeneklilik, silikajel, yüzey alam, sentetik zeolit 5A
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF MICROPOROUS SOLIDS Emel Fulya YÜKSEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Yüksel SARKAYA The aim of this study is the investigation of the adsorptive properties of the microporous materials such as charcoal, silicagel and synthetic zeolite 5A. Befor adsorption the adsorbent were outgassed under high vacuum for 4 hours. The outgassing temperatures for the charcoal, silicagel and synthetic zeolite 5A were taken as 100 °C, 150 °C and 275 °C respectively. The adsorption and desorption isotherms on the samples at liquid nitrogen temperature were determined. It was seen that the adsorption and desorption isotherms coincided. This means that the nitrogen adsorption on the microporous materials is reversible. The surface areas ( A / m2g"' ) were calculated according to the Brunauer, Emmet and Teller ( BET ) method by using adsorption data. Same quantities /also were obtained by using the Langmuir ( L ), Harkins and Jura ( HJ ), de Boer and Lippens ( BL ) and Dubinin, Raduskevich and Kaganer ( DRK ) methods. The adsorption capacities at the relative equilibrium pressure of p/p° = 0,96 were read from desorption isotherms. Adsorption capacities at this point was converted to liquid nitrogen volume and taken as specific micropore volume. Specific surface areas obtained by the other methods were compared whether or not they coincide the BET values 2005, 60 pages KEY WORDS: Adsorption, charcoal, microporous materials, porosity, silicagel, surface area, synthetic zeolite 5A.