Stancu tipli meyer-könig ve zeller öperatörlerinin bir genelleşmesi ile sürekli fonksiyonların yaklaştırılması ve yaklaşım oranı
Approximation of continuous functions and rate of convergence by a generalization of stancu type meyer-könig and zeller operators
- Tez No: 170027
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OGÜN DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi STANCU TÎPLÎ MEYER-KÖNIG ve ZELLER OPERATÖRLERİNİN BİR GENELLEŞMESİ ile SÜREKLİ FONKSİYONLARIN YAKLAŞTIRILMASI ve YAKLAŞIM ORANI Sinan YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ogün DOĞRU Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, lineer pozitif operatörlerin tanımı yapılmıştır ve yaklaşım özelliklerine ilişkin bazı teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, Meyer-König ve Zeller operatörleri ve Agratini operatörü olarak bilinen Stancu tipli bir genelleşmesi tanıtılmış ve Korovkin teoremi yardımıyla düzgün yakınsaklığı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise / sürekli bir fonksiyon olduğunda süreklilik modülü ve Peetre-K fonksiyoneli yardımıyla Agratini operatörlerinin / fonksiyonuna yaklaşım hızı elde edilmiştir. Ayrıca bu bölümde bu operatörlerin Lipschitz sınıfından olan / fonksiyonuna yaklaşım hızı da elde edilmiştir. 2005, 32 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Lineer pozitif operatör, Korovkin teoremi, Lipschitz sınıfı, Süreklilik modülü, Peetre fonksiyoneli.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis APPROXIMATION of CONTINUOUS FUNCTIONS and RATE of CONVERGENCE by a GENERALIZATION of STANCU TYPE MEYER-KÖNIG and ZELLER OPERATORS Sinan YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ogün DO?RU This master thesis consists of three chapters. In the first chapter, the definition of sequence of linear positive operators is made and some theorems are given related to their approximation properties. In the second chapter, Meyer-König and Zeller operators and their Stancu type a generalization known as Agrafini operators are introduced and uniform convergence of them is investigated with the help of Korovkin theorem. In the third chapter, the rate of approximation of Agrafini operators to a continuous function / is obtained with the help of modulus of continuity and K-functional of Peetre when function / is a continious function. Furthermore, rate of approximation of these operators to a Lipschitz class function / is also obtained in this chapter. 2005, 32 pages KEY WORDS: Linear positive operator, Korovkin theorem, Lipschitz class, Modulus of continuity, Peetre functional.