Lise öğrencilerinin okul üniformalarına ilişkin tercihlerinin ve sorunlarının belirlenmesi
Determination of the preferences and problems of high school students related to school uniforms
- Tez No: 170123
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERYAL SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LİSE ÖĞRENCİLERİNİN OKUL ÜNİFORMALARINA İLİŞKİN TERCİHLERİNİN VE SORUNLARININ BELİRLENMESİ Tülay DİNÇER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (El Sanatları) Anabilim Dalı Danışman: Yrd Doç. Dr. Feryal SÖYLEMEZOGLU Bu araştırma lise öğrencilerinin okul üniformalarına ilişkin tercihlerinin ve sorunlarının belirlenmesi amacıyla Ankara'da İSO kız ve İSO erkek olmak üzere toplam 300 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Soru formu farklı sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilere uygulanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde khi-kare (x2) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF THE PREFERENCES AND PROBLEMS OF HIGH SCHOOL STUDENTS RELATED TO THE SCHOOL UNIFORMS Tülay DİNÇER University of Ankara Faculty of Home Economics(Handicrafts) Adviser: Feryal SÖYLEMEZO?LU This research was carried out in Ankara with ISO female and ISO male (totally 300) students in order to determine the preferences ami problems of high school students related to the school uniforms. Questionnaire form was applied to the students who have different socio-economic level. For the evaluation of the findings of the research kiri-square (x2 ) test was used. Research findings related to the problems of students in terms of their uniforms; Model of the uniforms of student are usable make difference in compliance with the socio economic level.