Farklı stabilizer kullanımının süt esaslı köpük kremalarının bazı nitelikleri üzerine etkisi
Effect of using different stabilizers on some properties of whipped dairy creams
- Tez No: 170197
- Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI STABİLİZER KULLANIMININ SÜT ESASLI KÖPÜK KREMALARIN BAZI NİTELİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Nurdan POLAT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Asuman GÜRSEL Bu çalışmada, %0.06 oranında farklı stabilizer karışımları (%0.045 LBG + %0.015>.- karragenan(A), %0.05 Na-Aljinat + %0.01 K-karregenan(B), %0.01 LBG + %0.02 Na- Aljinat + %0.02 K- karregenan + %0.01 Guar Gum(C)) kullanılarak üretilen köpük kremalar, %0 stabilizer içeren kontrol (K) örneği ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Üretilen köpük kremalarda titrasyon asitliği, pH, hacim artışı, serum ayrılması, köpük stabilitesi ve viskozite değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF USING DIFFERENT STABILIZERS ON SOME PROPERTIES OF WHIPPED DAIRY CREAMS Nurdan POLAT Ankara University Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Department of Dairy Technology Supervisor: Prof. Dr. Asuman GÜRSEL In this study, different stabilizers (0.045% LBG + 0.015% ?i-carrageenan(A), 0.05% Na-Alginate+ 0.01%K-carrageenan(B), 0.01% LBG + 0.02% Na-Aljinat + 0.02% K- carrageenan + 0.01% Guar Gum(C)) was used at level of 0.06% for whipping cream manufacture and the results were compared with those obtained from the control sample with level of 0% stabilizer. In whipping cream samples titratable acidity, pH, overrun, serum separation, foam stability and viscosity value were determined.