Sıcak tütsülenmiş ve vakum paketlenmiş gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) filetolarının kimyasal özellikleri ve raf ömrünün belirlenmesi
Determination of chemical properties and shelf life of hot smoked and vacuum packed fillet of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 170658
  2. Yazar: EMİNE GÖYSAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Y. Lisans Tezi SICAK TÜTSÜLENMİŞ VE VAKUM PAKETLENMİŞ GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI (Oncorhynchus mykiss) FİLETOLARININ KİMYASAL ÖZELLİKLERİ VE RAF ÖMRÜNÜN BELİRLENMESİ Emine GÖYSAYA Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. H. İbrahim HALİLOĞLU Sıcak tütsülenmiş ve vakum ambalajlanmış gökkuşağı alabalık (Oncorhynchus mykiss) filetoları +4°C ve -18°C'de depolanmış ve kimyasal özellikleri (TVB-N, TBARS ve pH) ile raf ömrüne bakılmıştır. Buzdolabı sıcaklığında (+4°C) depolanan taze alabalık filetolarının başlangıçtaki TVB-N, TBARS ve pH değerleri sırasıyla 12.60, 2.65, 6.36; 25 günlük depolama sonunda ise sırasıyla 40.76, 11.64 ve 6.60 olarak bulunmuştur. +4°C'de depolanan tütsülenmiş alabalık filetolarının başlangıçtaki TVB-N, TBARS ve pH değerleri sırasıyla 10, 6.78 ve 6.33 iken 60 günlük depolama sonunda ise sırasıyla 37.98, 16.95 ve 6.56 olarak bulunmuştur. Donma sıcaklığı (-18°C) için ise 0. gün taze alabalık için 12.45-12.75, 1.30-1.80 ve 6.33- 6.40 iken 120 günlük depolama sonunda 33.83-40.69, 11.21-13.88 ve 6.65-6.71 olarak bulunurken aynı sıcaklıkta tütsülenmiş alabalıklar için 0. gün 9.80-10.20, 4.38-4.18 ve 6.30-6.36 iken 120 günlük depolama sonunda sırayla 33.08-36.60, 14.79-15.92 ve 6.58-6.62 olarak bulunmuştur. +4°C ve -18°C'de depolanan taze ve tütsülenmiş filetolar için TVB-N, TBARS ve pH değerleri üzerinde depolama süresi ve muameleleri (hava ve vakum) çok önemli (pO.01) farklılıklara neden olduğu belirlenmiştir. 2005, 47 Sayfa Anahtar KelimelerrGökkuşağı Alabalığı, Sıcak Tütsüleme, Vakum Ambalajlama, TVB-N, TBARS.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF CHEMICAL PROPERTIES AND SHELF LIFE OF HOT SMOKED AND VACUUM PACKED FILLETS OF RAINBOW TROUT (Oncorhynchus mykiss) Emine GÖYSAYA Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Fisheries Supervisor: Asst. Prof. Dr. H. Ibrahim HALİLO?LU Rainbow trout fillet that were hot smoked and vacuum packed samples were storage at +4°C and -18°C, shelf life of them and chemical properties (TVB-N, TBARS and pH values) were investigated. At first day TVB-N, TBARS and pH values of fresh rainbow trout fillets storage in refrigerator degree (+4°C) were determined as 12.60, 2.65 and 6.36 respectively after 25 days rainbow trout storage values were found as 40.76, 11.64 and 6.60 respectively. At first day TVB-N, TBARS and pH values of smoked in +4°C were determined as 40.76, 11.64 and 6.60 respectively after 60 days rainbow trout storage values were found as 37.98, 16.95 and 6.34 respectively. At first day TVB-N, TBARS and pH values of fresh rainbow trout fillets storage deepfreeze (-18°C) were determined asl2.45-12.75, 1.30- 1.80 and 6.33-6.40 respectively after 120 days smoked rainbow trout storage values were found as for 0. days 9.80-10.20, 4.38-4.18 and 6.30-6.36 respectively after 120 days 33.08-36.60, 14.79-15.92 and 6.58- 6.62 respectively.