Ancient copper-antimony alloys: Preparation methods and properties
Antik bakır-antimuan alaşımları: Hazırlanış metodları ve özellikleri
  1. Tez No: 170822
  2. Yazar: BARIŞ KEY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HADİ ÖZBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET ANTİK BAKIR-ANTIMUAN ALAŞIMLARI: HAZIRLANIŞ METODLARI VE ÖZELLİKLERİ Antik Tarsus-Gözlükule yerleşimi, Akdeniz bölgesi ile orta Anadolu arasındaki ticareti konrol eden stratejik bir öneme sahiptir. Aynı zamanda burada yapılan kazı çalışmalarında, Gözlükule'nin Tunç Çağlan boyunca önemli bir metal üretim merkezi olduğu belirlenmiştir. Tarsus-Gözlükule antik yerleşiminde bulunan İlk Tunç Çağı II dönemine ait iki adet mührün, ender rastlanan bir bakır-antimuan alaşımından yapılmış olduğu belirlenmiştir. Bu iki mühür, Antik Anadolu Metalürjisindeki ilk bilinçli olarak üretilmiş bakır-antimuan alaşım eserleri olmaları nedeniyle önemlidir. Bu çalışmanın amacı, laboratuvarda Tarsus-Gözlükule mühürlerinin mikroyapısına yakın bakır-antimuan alaşımları üretmek ve mühürlerin üretim tekniğini belirlemektir. Çalışmada farklı oranlarda bakır-antimuan içeren alaşımları elde etmek için, 7 adedi iki metalin birlikte eritilmesiyle, 3 adedi bakır ve antimuan cevherlerinin birlikte ergitilmesi ile ve 23 adedi sementasyon deneyi olmak üzere toplam 33 adet alaşım örneği hazırlanmıştır. Alaşımların kimyasal analizleri atomik absorpsiyon spektroskopisi ile yapılmıştır. Mikroyapısal analizler ise taramalı elektron mikroskobu ile yapılmıştır. Elde edilen alaşımların kimyasal ve mikroyapısal analizleri Tarsus mühürleriyle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, Tarsus mühürlerinin hem iki cevherin birlikte ergitilmesi hemde sementaston metoduyla yapılmış olabileceğini göstermiştir. Ayrıca sementasyon metodunun, bakır eserlerin üzerinde dekoratif amaçlı gümüşsü bir difuzyon tabakası oluşturulmak için de kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANCIENT COPPER-ANTIMONY ALLOYS: PREPARATION METHODS AND PROPERTIES Tarsus-Gözlükule is an ancient site with a strategic location in controlling the trade between the Mediterranean region and Central Anatolia. Excavations at this site showed that Gözlükule was also a major metal producing center during the Bronze Ages. Two metal seals from the EB II context have been studied and were determined to be made out of a very rare copper-antimony alloy. The two seals are important because they represent the earliest intentional copper-antimony alloy objects of Ancient Anatolian Metallurgy. The main object of this study was to conduct simulation experiments in laboratory by using co-smelting and cementation methods to produce similar copper-antimony alloys in order to determine the possible production technique of the two copper antimony seals from Tarsus-Gözlükule. In mis study, 7 metal + metal co-melting experiments, 3 co-smelting experiments and 23 cementation experiments were conducted to produce different compositions of copper- antimony alloys. The chemical analyses of the experimental alloys were performed by using atomic absorption spectroscopy. Microstructural analyses were performed by using scanning electron microscopy. The chemical and microstructural analyses were compared to that of Tarsus seals. According to the results, both cementation and co-smelting methods are capable of producing copper-antimony alloys that were similar to that of Tarsus seals. Furthermore, cementation method can also be used to create a silvery diffusion layer on a copper object that can be used for decorative designs on the surface.