Comparison of relative PMT gains measured at the Üniversity of Iowa and those obtained from source run data taken during the HF test beam 2004 period
Iowa Üniversitesinde ölçülen ile 2004 HF deneme döneminde radyoaktif kaynakla alınan verilerden elde edilen bağıl PMT kazançlarının karşılaştırılması
- Tez No: 170894
- Danışmanlar: PROF. ERHAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET IOWA ÜNİVERSİTESİNDE ÖLÇÜLEN İLE 2004 HF DENEME DÖNEMİNDE RADYOAKTİF KAYNAKLA ALINAN VERİLERDEN ELDE EDİLEN BAĞIL PMT KAZANÇLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Compact Muon Solenoid (CMS), proton-proton çarpışmalarından çıkan parçacıkları incelemek için inşa edilmektedir. CMS'teki I IF Kalorimetresi, ileri yöndeki jetleri saptar ve dolayısıyla parçacıkların belirlenmesine yardımcı olur. HF foto tüpleri ise HF soğurucusunda oluşan ikincil parçacıkların ürettiği Çerenkov ışığının elektrik sinyallerine dönüşümünü sağlar. PMT'nin performansı HF Kalorimetresi'nin işleyişi için çok önemlidir. Bu yüzden PMT'ler Iowa Üniversitesi PMT Test Istasyonu'nda test edilmiş ve bağıl kazançları ölçülmüştür. Daha sonra bu test edilen PMT'ler HF'e yerleştirilmiştir. 2004 HF deneme döneminde HF'in bazı dilimleri test edilmiştir. Bu tezde, 2004 HF deneme döneminde radyoaktif kaynakla alınan veriler, root (Nesneye Dayalı Veri Çözümleme Çerçevesi) programı kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen bağıl PMT kazançları Iowa' da ölçülenlerle karşılaştırılmıştır. Çözümleme sonucu, Iowa bağıl PMT kazançları ile radyoaktif kaynaklan alınan verilerden elde edilen değerlerin korelasyonunun yüksek olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF RELATIVE PMT CAINS MEASURED AT THE UNIVERSITY OF IOWA AND THOSE OBTAINED FROM SOURCE RUN DATA TAKEN DURING THE HF TEST BEAM 2004 PERIOD The Compact Muon Solenoid (CMS) is built for studying particles from proton- proton collisions. The I IF Forward Calorimeter in CMS detects forward jets and thus provides additional help for identifying particles. The HF Pholomultiplier lubes (PMTs) are used for converting Chercnkov light that comes from secondary particles in quartz fibers inside the HF Calorimeter absorber to electrical pulses. Therefore, the performance of PMTs is important in operation of the I IF Calorimeter. PMTs are tested at the University of Iowa PMT Test Station and their relative gains are measured. Then these PMTs are installed in the HF and some of the wedges were tested during the HF Test Beam 2004 period. In this thesis, the source run data taken during the HF Test Beam 2004 period are analyzed using“root”, an Object Oriented Data Analysis Framework, and the obtained relative gains are compared with the relative gains measured at Iowa. The result of analysis show that, the relative gains measured at Iowa is highly correlated to those obtained from source run data taken at CHRN.