Tane ve toz karabiber üzerine ozonun dekontaminasyon yöntemi olarak etkisi
The use of ozone decontamination on black and ground pepper
  1. Tez No: 171081
  2. Yazar: ZEHRA EMER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada toz ve tane karabiber örnekleri %80 bağıl nem ve 25°C sıcaklıkta farklı ozon konsantrasyonlarına (0.1, 0.5 ve 1.0 ppm) farklı sürelerde (0- 360 dakika) maruz bırakılmışlardır. Toz ve tane karabiberin ozon gazı ile muamelesi sonucunda toz ve tane karabiber örneklerindeki E. coli inaktivasyonu incelenmiştir. Kontrol olarak toz ve tane karabiber örnekleri aynı koşullar altında 0-360 dakika ozonlanmadan bırakılmış olup, örneklerin mikrobiyal yüklerinde herhangi bir değişiklik olmadığı belirlenmiştir. 0.1 ve 0.5 ppm ozon konsantrasyonu ile muamele edilen toz karabiber örneklerindeki E. coli 360 dakika sonunda tamamen inaktive olurken, 1.0 ppm ozon konsantrasyonunda E. colV nin inaktı vasyon süresi 240 dakikaya İnmiştir. 0.1 ppm ozon konsantrasyonu ile muamele edilen tane karabiber örneklerindeki E. coli 360 dakika sonunda, 0.5 ppm ozon konsantrasyonu ile muamele edilen örneklerdeki E. coli 240 dakika sonunda ve 1.0 ppm ozon konsantrasyonu ile muamele edilen örneklerdeki E. coli ise 120 dakika sonunda tamamen inaktive olmuştur. Tane karabiberlerin duyusal özelliklerinde herhangi bir değişiklik olmadan tamamen E. coli inaktivasyonunun sağlanması için, tane karabiberlerin 1.0 ppm ozon konsantrasyonunda 120 dakika süre ile ozonlanması gerektiği belirlenmiştir. Toz karabiberin duyusal özelliklerinin değişmeden tamamen E. coli inaktivasyonu için, toz karabiberlerin 1.0 ppm ozon konsantrasyonunda 240 dakika süre ile ozonlanması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, ground and black pepper samples were exposed to different ozone concentrations (0.1, 0.5 and 1.0 ppm) at %80 RH (relative humidity) and 25°C for different times (0-360 minutes). Inactivation of E. coli in ground and black pepper samples was examined after the samples were exposed to gaseous ozone. As the control ground and black pepper samples were not subjected to ozone, but they were kept for 0-360 minute in the same conditions and no changes in the microbial load of these samples were detected. While E. coli in ground pepper samples treated with ozone at a concentration of 0.1 and 0.5 ppm was completely inactivated after 360 minutes, at 1.0 ppm ozone concentration the E. coli inactivation time diminished to 240 minute. E. coli in black pepper samples treated with 0.1, 0.5 and 1.0 ppm ozone concentrations was completely inactivated after 360, 240 and 120 minutes, respectively. For the complete inactivation of E. coli without any changes in organoleptic properties of black pepper samples, it was determined that black peppers must be ozonated at a concentration of 1.0 ppm for 120 minutes. For the complete inactivation of E. coli without any significant changes in organoleptic properties of ground pepper, it was determined that ground peppers must be ozonated at 1.0 ppm ozone concentration for 240 minutes.