Düşük hızlı santrifüj kompresörde rotor etrafı üç-boyutlu akış yapısının nümerik incelemesi
Numerical analysis of 3-D flow in rotor of a low speed centrifugal compressor
  1. Tez No: 179890
  2. Yazar: ÖZKAN TUNCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, radyal kanatlı ve geriye dönük kanatlı düşük hızlı bir santrifüj kompresördeki akışın nümerik analiz sonuçları ile deneysel çalışma sonuçları karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmada kullanılan 19 adet 30o geriye dönük kanat geometrisine sahip düşük hızlı santrifüj kompresörün GAMBIT programı ile birebir sayısal modeli oluşturularak, bu sayısal modele ait akış çözümü ise sonlu hacimler metodunu kullanarak analiz gerçekleştiren FLUENT programında yapılmıştır. Çalışmalar dizayn noktası ile dizayn noktasının altında ve üstündeki noktalar için gerçekleştirilmiştir. Çark boyunca beş istasyonda radyal, teğetsel, eksensel hızlar ve basınçlar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated the flow phenomenon in radial impeller and backswept impeller on low speed centrifugal compressors as numerical and experimentally. 3-D flow phenomena in centrifugal compressor which, it has 19 blades and 300 radial backswept ended blade geometry, under steady, incompressible and viscous flow assumption. The numerical method consists of solution viscous Navier-Stokes equations based on finite volume technique which create mesh geometry on GAMBIT and run at FLUENT commercial package programs. Numerical work has been focused at design and off-design point of centrifugal compressor. Radial, tangential, axial velocity and pressure have been computed on five planes through the impeller.