Benign prostat hiperplazisi nedeniyle prostatektomi planlanan hastalarda alt üriner sistem semptomları ile erektil disfonksiyon arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi
The relationship between lower urinary tract symptoms and erectile dysfunction in prostatectomy (BPH) candidates
  1. Tez No: 171460
  2. Yazar: ASIM ÖZAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER YAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Benign Prostat Hiperplazisi Nedeniyle Prostatektomi Planlanan Hastalarda Alt Üriner Sistem Semptomları île Erektil Disfonksiyon Arasındaki İlişkisinin Değerlendirilmesi Amaç: Orta ve şiddetli derecede alt üriner sistem semptomları olan ve transüretral ya da açık prostatektomi planlanan seçilmiş bir grup hastada alt üriner sistem semptomları (AÜSS) ile erektil disfonksiyon (ED) ilişkisini araştırmak. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya, Ocak 2003 - Ekim 2005 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na BPH'ya bağlı AÜSS ile başvuran ve cerrahi tedavi endikasyonu konularak hastaneye yatırılan, ortalama yaşı 66,4 (50-89) olan 453 erkek hasta alındı. AÜSS'leri standart Uluslararası Prostat Semptom Skorlaması'yla (IPSS), ED ise Uluslararası Erektil Fonksiyon Değerlendirme Anketi (IIEF) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relationship Between Lower Urinary Tract Symptoms And Erectile Dysfunction In Prostatectomy (BPH) Candidates Objectives: To evaluate the relationship between lower urinary tract symptoms (LUTS) and erectile dysfunction (ED) in a selected group of BPH patients with moderate or severe symptoms, for whom either transurethral or open prostatectomy was planned. Patients and Methods: Between January 2003 and October 2005, 453 (mean age 66.5 years, range 50 to 89) patients were included into this study. LUTS and ED were assessed by validated symptom scales, including the International Prostate Symptom Score (IPSS) and the International Index of Erectile Function (IIEF).