Levosimendanın kardiyak cerrahideki etkileri
Effects of levosimendan in cardiac surgery
- Tez No: 203144
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sol ventrikül sistolik fonksiyon bozukluğu olan hastalar kardiyopulmoner bypassdan (KBP) ayrılmak için sıklıkla inotrop desteğine ihtiyaç duyarlar. Levosimendan mevcut inotropik ilaçlardan farklı olarak hücre içi cAMP ve kalsiyum konsantrasyonunu artırmadan troponin C'nin kalsiyuma olan duyarlılığını artırarak myokardiyal kontraktiliteyi artıran bir kalsiyum duyarlaştırıcıdır. Bizim tezimizdeki hipotezimiz levosimendan kullanımı ile kötü sol ventrikül sistolik fonksiyon bozukluğu olan hastalarda KPB'den ayrılmanın ve postoperatif izlemin diğer inotropik ajanlara oranla daha iyi kardiyak performansla olacağıdır. Kardiyopulmoner bypass kullanılarak elektif koroner bypass cerrahisi yapılacak, ejeksiyon fraksiyonu %40'ın altında olan 20 hasta randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Serum fizyolojik (kontrol) grubunda yer alan hastalara, levosimendan verilecek hasta grubundaki levosimendan volümü kadar serum fizyolojik infüzyonu yanında ortalama arter basınçları 60 mmHg'nin altında (Hipotansiyon olarak kabul edildi) olursa dopamin ve dopamin dozu 10 ?gr/kg olduğu halde hemodinamik hedef elde edilemez ise sırayla dobutamin ve epinefrin infüzyonu yapıldı. Levosimendan grubundaki hastalara 0,2 ?gr/kg/dk levosimendan infüzyonu başlanılıp; hipotansiyon oluşursa diğer grup ile aynı protokolde inotropik ilaç infüzyonu yapıldı. Fakat maksimum dopamin dozunda hipotansiyon düzeltilemezse levosimendan dozu yarıya indirildi. Hemodinamik parametreler (ameliyat başlangıcı, KPB çıkış, postoperatif 1., 6., 24.saatlerde), total inotropik ilaç ihtiyacı, entübasyon zamanı, yoğun bakım süresi, 24 saatlik drenaj ve sıvı gereksinimi ve postoperatif 3.gün ejeksiyon fraksiyonu kayıt edildi. Levosimendan grubunda KPB çıkışında ve postoperatif 24 saat boyunca kardiyak debi ve atım hacmi indeksleri kontrol grubundan yüksek seyrederken; KPB çıkışındaki kardiyak debi ve postoperatif 1. saatteki atım hacmi indeksleri istatistiksel fark oluşturmaktadır (p0,05). Postoperatif 3.
Özet (Çeviri)
Patients with left ventricular dysfunction often require inotropic drug support immediately after cardipulmonary bypass. Compared to currently used inotropic drugs levosimendan improves myocardial contractility by enhancing troponin C responsiveness to calcium without make an elavations in concentration of intracellular cAMP and calcium. We hypothesized that, in patients with severely compromised ventricular function, the use of levosimendan would be associated with good cardiac function during weaning of cardiopulmonary bypass and postoperative care. Twenty patients with preoperative ejection fraction less than %40 scheduled for elective cardiac surgery with cardiopulmonary bypass were randomized into two different protocols. Patients in saline (control) group received the same volume of saline with levosimendan that was used in levosimendan group. After release of aortic cross clamp if mean arterial blood pressure was 0,05).