Hemşirelik öğrencilerinde eleştirel düşünme
Critical thinking in nursing students
- Tez No: 171506
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Araştırma Cornell Eleştirel Düşünme Testi- Z Seviysi'ni (CEDT-Z) Türkçeye uyarlayarak, geçerlilik ve güvenilirlik değerlendirmesini yapmak, hemşirelik öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeyini, eleştirel düşünmelerini etkileyen faktörleri ve müfredat programlarının eleştirel düşünme üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla metodolojik tanımlayıcı ve analitik olarak planlandı ve gerçekleştirildi. 2002-2005 yıllan arasında iki aşamada yürütülen araştırmanın birinci aşamasında 336 üniversite öğrencisi ile Robert H. Ennis ve arkadaşları (1985) tarafından geliştirilen Cornell Eleştirel Düşünce Testi Z Seviyesi'nin (CEDT-Z) geçerlilik güvenilirlik çalışması yapıldı. CEDT-Z' nin (KR21 0.34) ülkemiz için geçerli ve güvenilir olmadığı belirlendi. Araştırmanın ikici aşamasında evreni 2004-2005 eğitim öğretim yılında hemşirelikte lisans eğitimi alan birinci ve dördüncü sınıf öğrencileri; örneklem grubunu ise hemşirelik eğitimi veren yirmi okulun 2029 öğrencisi oluşturdu. Veri toplamada, okul ve öğrencilere yönelik iki anket formu ve California Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği (CEDEÖ) Icullanıldı. Veriler Student's t testi, varyans analizi, Pearson ve Spearman Korelasyonu, Mc Nemar Testi, Kappa Testi, Kuder Richardson Çözümlemesi, x2 ve Lojistik regresyon ile analiz edildi. Araştırma sonucunda, 9 Birinci sınıf öğrencilerinin CEDEÖ toplam puan ortalamasının 216.78 ± 23.87 (düşük); dördüncü sınıf öğrencilerinin ise 215.89 ± 25.77 (düşük) olduğu, sınıflar arası ölçek puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı (t=0.810 ; p=0.418),.
Özet (Çeviri)
The research has been planned and realized methodologically, descriptively and analytically to evaluate the validity and reliability of the Cornell Critical Thinking Test- Level Z (CCTT-Z) by adaptation the test to Turkish and to determine the level of critical thinking of the nursing students, the factors that effect their critical thinking and the effects of curriculum on this subject. In the first part of the study, that has been carried out between 2002 and 2005, the validity and reliability evaluation of the Cornell Critical Thinking Test-Level Z (CCTT-Z) which has been developed by Robert H.Ennis and his friends (1985), is done with 336 university students. It was determined that CCTT-Z (KR21 0,34) was not valid and reliable for our country. In the second part of the study the universe is formed with the nursing students studying in 1st and 4* years in the university in 2004-2005 school year and the sample group included 2029 nursing students from 20 different nursing schools. In the collection of the data, two questionnaires for school administrators and students and California Critical Thinking Disposition Scale are used. The data was analyzed with t test, x2 test, analysis of variance, Pearson and Spearman Corelation Analysis, Mc Nemar Test, Kappa Test, Kuder- Richardson Formula and logistics regression. It was determined that, « There was no statistically logical difference between the average of the total CCTDE scores of the 1st year and 4th year students. Average total CCTDE score was 216.78 ± 23.87 (low) for 1st year students and 215.89+-2577 (low) for 4th year students. (t=0.810 ; p=0.418). Scale score averages of the 4* year students, who participate activities, has democratic families, feels himself intelligent, clever and self confident, were higher and more affected..