Asbest minerallerinin kırmızı-altı spektroskopisi ile incelenmesi
- Tez No: 171588
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
II ÖZET Bu çalışma kırmızı-altı spektroskopisiniıı mineralojiye bir uygulamasıdır. Anadolunun çeşitli yörelerinden elde edilen asbest minerali örneklerinin kırmızı-altı spektrumları çekilmiş, asbest türleri tanımlanıp ayırt edilmiştir. Asbest örneklerindeki safsızlıklar da gene kırmızı-altı spektrumlarından yararlanılarak saptanmıştır. Çalışmanın bir diğer kolunu da asbest minerali örnekleri üzerinde yapılan yüzeysel soğurma çalışmaları oluşturmak tadır. Bu konuda kırmızı-altı ve görünür bölge spektrumları kullanılmış, asbest örneklerinin Metilen Mavisi yüzeysel soğurma özellikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY This study is an: application of the Infrared Spectroscopy to mineralogy. The asbestos minerals sampled from several regions of Turkey are studied. Their IR spectra are obtained and the types of these asbestos minerals are identified. The impurities in the asbestos mineral samples are also found. In the second part of this study, the adsorption excperiments are performed on the asbestos mineral species, IR and visible spectra. - of Anatolian asbestos samples are used to investigate the Metilen Blue adsorption features.