Submaksimal efor sırasında farklı tip müziğin bazı fizyolojik parametreler üzerindeki etkisinin araştırılması
The effects of different types of music on some physiological parameters during a submaximal exercise
- Tez No: 171828
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
66 7. ÖZET Bu araştırmanın amacı Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda okuyan öğrencilerinin, efor sarfederken ve toparlanma sürecinde, farklı tip müziklerin dinlenmesi (yavaş, hızlı) bazı fizyolojik parametrelerin üzerindeki etkilerini incelenmesidir. Bu araştırmaya, yaş ortalamaları 21,91 ± 1,90 yıl, boy ortalamaları 170,41 ± 6,80 cm, vücut ağırlığı ortalaması 65,70 ± 1 1,53 kg olan, fiziksel açıdan aktif sayılan, deneklerin arasında aktif olan 2 güreşçi ile birlikte 12 öğrenci (6 kız ve 6 erkek) katılmıştır. Deneklerin esas testte çalışacakları şiddeti belirlemek için ilk testte her deneğin MMG'ü ölçülmüştür, esas testte ise denekler ergonometrik bisiklet üzerinde, 30 dakika süre ile ve MMG'nin % 65 şiddet ile submaksimal bir efor sarfetmislerdir. Teste katılan her denek biri müziksiz, biri yavaş müzikli ve diğeri de hızlı müzikli olmak üzere eforu 3 farklı durumda gerçekleştirmiştir. Ölçümler hem 30 dakika yani efor süresince, hem de efordan sonra toparlanmanın ilk 10 dakikasında yapılmıştır, ölçülen parametreler şunlardır: KAH, SKB, DKB, NB, Vüc.I ve BG. İstatistiksel analiz sonucunda hem 3 test durumu arasında hem de iki cinsiyet arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Böylece, müziksiz durumundaki KAH hızlı müzikli durumundaki KAH'tan % 2 anlamlı daha yüksek olmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
67- 8. SUMMARY The purpose of this study was to determine, for Physical Education students of“Gazi University”, the effect of different types of music towards some physiological parameters during a submaximal exercise. The case was studied upon 12 students (6 girls and 6 boys) with an age average of 21,91 ± 1,90 years, height average of 170,41 ± 6,80 cm, weight average of 65,70 ± 1 1,53 kg; all participants being considered active from a physical point of view. The subjects were initially tested for their assessment of MMP (the first test), and the second test followed afterwards. The second test consisted of a submaximal effort performed by each student on an ergonometric bicycle for 30 minutes, with an effort intensity of 65% from the MMP. Each test participant accomplished 3 different experimental conditions, as follows: no music, sedative music and fast music. The survey was carried out during the 30 minutes of effort, as well as in the first 10 minutes of recovery, the measured parameters being: HR, SBP, DKB and Dif.BP, ST and RPE. As a result of the statistics analysis, significant differences were identified between the 3 experimental conditions, as well as among the 2 genders. Thus, the HR was significantly higher with 2% in no music than in fast music (p0,05).