Sedatif-hipnotik ilaç alımları: 12 yıllık analiz
Sedative hypnotic overdoses: 12 year retrospective analysis
- Tez No: 171898
 - Danışmanlar: PROF.DR. YEŞİM TUNÇOK, Y.DOÇ.DR. RIDVAN ATİLLA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
III. ÖZET Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İlaç ve Zehir Danışma Merkezine Bildirilen Sedatif Hipnotik İlaç Alımları Neşe Çolak Oray, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı, İzmir, Türkiye. AMAÇ Çalışmamızın amacı, Ocak 1993 - Ocak 2005 yıllan arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) ilaç ve Zehir Danışma Merkezine (ZDM) bildirilen sedatif-hipnotik ilaç alan olguların demografik özelliklerini, klinik bulgularını, uygulanan tedavi girişimlerini ortaya koymaktır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise DEÜTF acil servise sedatif-hipnotik ilaç alımı nedeniyle başvuran ve DEÜTF ZDM'ne danışılan 18 yaş üstü olguların demografik, klinik özellikleri ile uygulanan tedavi girişimleri ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM DEÜTF ZDM'ne Ocak 1993 - Ocak 2005 yıllan arasında bildirilen tüm zehirlenme olguları arasından sedatif-hipnotik ilaçlar alan olguların demografik özellilerinin incelendiği geriye dönük, tanımlayıcı özellikteki araştırmamızda, demografik özellikler, zehirlenme özellikleri, ilaç grup özellikleri, klinik belirti ve bulgular, önerilen ve uygulanan tedavi yöntemleri ve izlem sonuçlan değerlendirildi. Veriler çalışma için hazırlanmış standart bilgi formuna, daha sonra bir veri tabam programına kaydedildi. Ortalamaların karşılaştırılmasında t-testi, sayımla belirlenen değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanıldı. BULGULAR DEÜTF ZDM' e bildirilen ilaç zehMenmelerinin %15'inin sedatif hipnotik ilaç alımına bağlı olduğu ve bunların %9.4'ünün (n=691) DEÜTF acil servise başvurduğu saptandı. Sedatif hipnotikleri alan olguların çoğunlukla genç erişkin, kadın oldukları, yaz aylarında ve istemli alımların daha sık olduğu belirlendi. Sedatif hipnotik ilaçlar arasında en sık benzodiyazepinlerin (n=2521, %29.1), benzodiazepinler arasında da en sık alprazolarının (n=938, %37.2) alındığı bulundu. DEÜTF ZDM'e bildirilen tüm sedatif hipnotik ilaç alımlarında ölüm oram %0.2 (n=2), yalnızca DEÜTF acil servise başvuranlar dikkate alındığında %1 (n=2)'dir. DEÜTF ZDM'ne danışılan ve sonuçlarına ulaşılabilen 748 (%10.2) olgunun %99.5'inin (n=744) iyileştiği öğrenildi. DEÜTF acil servise başvuran olguların ise %85.7'sinin (n=174) iyileşerek taburcu olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
IV. SUMMARY Sedative Hypnotic Overdoses: 12-year retrospective analysis Neşe Çolak Oray, Dokuz Eylul University Department of Emergency Medicine, Izmir, Türkiye. OBJECTIVES: To investigate the demographic and clinical characteristics of sedative-hypnotic overdose cases who were consulted at Dokuz Eylul University Poison Center (DEUPC). Also we aiemed to investigate the sedative hypnotic overdose cases who were attended to Dokuz Eylul University Hospital Emergency Department (DEUHED). METHODS: From January 1993 to January 2005, all the sedative-hypnotic overdose cases who ere consulted by telephone at at DEUPC were included into this retrospective, descriptive study. Demographic characteristics, toxicolgical analysis, clinical management plans, drug characteristics were analyzed. RESULTS: Of total 48,654 drug overdoses consulted to DEUPC, 7,318 (15%) patients were sedative- hypnotic drug overdose. Mean age was 9±6 years among pediatric age group (18 years old, n=5,01 1, 68%). The most common sedative hypnotic agent was benzodiazepines (n=2521, 29%). The most common benzodiazepine agent was alprazolam (n=938, 37%). The mortality rate was 0.2% (n=2) among 7,318 sedative-hypnotic overdoses who were consulted to DEUPC. Of 7,318 consulted sedative-hypnotic overdoses, 691 (9%) patients were referred from DEUHED The mortality rate was 0.2% (n=2) among 691 patients referred from DEUHED. DISCUSSIONS: Althoug the prescription of benzodiazepines is restricted, the reason benzodiazepines are the most common agent among sedative hypnotic drug overdoses is that the restriction is not efficient. As only a minority of patients (3%) had clinically serious signs and symptoms, the most of the overdoses might be under toxic levels or the decontamination methods might be efficient. In this study, clinical outcome of the patients is relatively better than the previous results in the literature. KEY WORDS: Sedative hypnotic drug overose, Poison center, Emergency department 8