Kronik obstruktif akciğer hastalığı olgularında zirve akım hızının değeri ve fonksiyonel parametrelerle ilişkisi
The value of peak expiratory flow rate and relationships between functional parameters in chronic obstructive pulmonary disease patients
  1. Tez No: 171899
  2. Yazar: NURAY KÖMÜS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CAN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çalışmamızda, KOAH olgularında prospektif olarak, taşınabilir PEFmetre cihazı ile elde edilen ölçüm sonuçlarının, spirometrede elde edilen parametreler, SGRQ ve SF36 yaşam kalitesi anketi, 6 dakika yürüme testi ve dispne indeksi ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. 509'u KOAH, 96'sı sağlıklı kontrol grubundan oluşan toplam 605 olgu çalışmaya dahil edildi. GOLD'a göre, KOAH'lı olguların 46'sı (%9.0) risk grubu, 70'i (%13.8) hafif, 248'i (%48.7) orta, 120'si (%23.6),ağır, 25'i (%4.9) çok ağır evrede jdi. PEFmetre ile ölçülen PEF beklenenin %'si (%PEFp) ile spirometrede ölçülen %FEVı, %FVC5 FEV,/FVC, %PEF, %FEF25, %FEF5o, %FEF75 ve %FEF25/75 arasındaki korelasyon katsayısı (r değeri) sırasıyla, 0.789, 0.635, 0.726, 0.813, 0.794, 0.741, 0.649, 0.749 idi (p=0.000). FEVİ mutlak değeriyle PEFmetredeki mutlak değer arasında çok güçlü korelasyon saptandı (r=0.838) (p=0.000). KOAH'lı olgulardaki %FEVı ile %PEFp korelasyonu; yaşı 65 olanlara göre, erkeklerde kadınlara göre, amfizem tipi olanlarda kronik bronşit ve mikst tipe göre, okur-yazar olanların olmayanlara göre, ek hastalığı olanların olmayanlara göre daha güçlü idi(p=0.000). KOAH'lılarda %FEVı = 12.6 + (0.716 x %PEFp) şeklinde lineer ilişki saptandı. %FEVı değeri %80 altoda olan KOAH'lı olguların; %9 1.1 'inde %PEFp değeri de %80 altında idi. %FEVı ile %PEFp evrelemesi GOLD'a göre karşılaştırıldığında kappa değeri: 0.32, ATS'ye göre karşılaştırıldığında kappa değeri 0.42 idi. SGRQ'nun semptom, aktivite, etki ve toplam skorlarından her birinin, SF36 yaşam kalitesi anketinin ise; fiziksel fonksiyon, fiziksel rol, genel sağlık, enerji, sosyal fonksiyon, emosyonel rol ve FKS skorlarının %PEFp korelasyonu, %FEVı ile korelasyondan daha güçlü bulundu. 6DYT mesafesi ile %FEVı (r=0.239) ve %PEFp (r=0.289) arasında zayıf-orta düzeyde pozitif korelasyon saptandı (p=0.000). Altın standart olarak spirometre kullanılarak KOAH tanısı konan hastaların izleminde ve spirometrik inceleme olanağı olmayan birinci basamak kuruluşlarında KOAH tanısında ya da geniş saha çalışmalarında tarama testi olarak PEFmetre'nin kullanılabileceği yönünde veriler elde edilmiştir. Özellikle;“ölçülen PEF değerinin normal bulunması”değerli olup, spirometreye olan gereksinimi azaltabilir.
Özet (Çeviri)
We aimed to find out relationships between results measured with portable PEF meters, spirometric parameters, SGRQ and SF36 health quality index, 6 MWT and dispnea index prospectively in chronic obstructive pulmonary disease patients. We evaluated a total of 605 cases (509 chronic obstructive pulmonary disease patients, 96 healthy control group). Correlation coefficient (r value) between the percent of predicted measured with PEF meters (PEFp%) and measured with spirometry for FEVi%, FVC%, FEVx/FVC, PEF%, FEF25%, FEF50%, FEF75% and FEF25/75% were 0.789, 0.635, 0.726, 0.813, 0.794, 0.741, 0.649, 0.749 respectively (p=0.000). In chronic obstructive pulmonary disease patients correlation between FEVi% and PEFp% were stronger in cases with age 65 years, in males than females, emphysema than chronic bronchitis and mix, in literated cases than uneducated, healthy than patients with comorbid diseases (p=0.000). We found a linear relation as FEVi% = 12.6+(0.716 x PEFp%). chronic obstructive pulmonary disease patients who's predicted FEVi were less than 80% had also predicted PEFp value less than 80% in 91,1% of these patients. If we compare FEVj% and PEFp% according to GOLD staging criteriae, kappa value was 0,32 and staging according to ATS guideline resulted in a kappa value of 0,42. All scores of SGRQ, physical functioning, role-physical, general health, vitality, social functioning, role-emotional and PCS scores of SF 36 and 6MWT were strongly correlated with PEFp% than FEVi%(p=0.000). PEF meters can be used for following up in chronic obstructive pulmonary disease patients diagnosed with spirometry, diagnosing chronic obstructive pulmonary disease in primary care units which have no spirometry and researching chronic obstructive pulmonary disease in great field investigations. Especially;“normal PEF value”is very important, since normal PEF values can decrease the need for spirometry.