Ankara'da bir kamyon ve otobüs fabrikasında 08-16 saatleri arasında çalışan işçilerde işitme kayıpları ve gürültünün fizyolojik ve psikolojik etkilerinin değerlendirilmesi
Investigation of the hearing loss and the physiological and psychological effects of the industrial noise on the workers among employees working between 8-16 hours in a truck and bus factory in Ankara
- Tez No: 171996
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ AYGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, Ankara ilinde bulunan bir kamyon ve otobüs fabrikasında 08-16 saatleri arasında çalışan işçilerde işitme kayıpları ve gürültünün fizyolojik ve psikolojik etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 2004 yılında gerçekleştirilen kesitsel türdeki bu araştırmada 245 erkek işçi incelenmiştir, işçilere tanımlayıcı bilgileri içeren bir anket ve çalışan işçilerin genel psikopatolojilerini saptamak üzere Belirti Tarama Listesi - Symptom Check List 90-R (SCL-90-R) uygulanmıştır. KBB muayeneleri yapılmış, kan basınçları ölçülmüş, daha önceden belirlenen noktalarda ortam gürültü ölçümleri yapılmış ve gürültü haritaları çıkartılmış ve tüm işçilere odyometrik inceleme yapılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 10.0 istatistik programına girilerek analizler ve istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. incelenenlerin yaş ortalaması 33.1 + 6.9, toplam çalışma yılı ortalamaları 14.8 ± 7.1, bu iş yerinde çalışma yılı ortalamaları 7.1 ± 5.1 yıldır, incelenen işçilerin %84.9'u evli, %14.3'ü bekar ve %0.8'i duldur, %63.3'ü lise mezunudur. İşçilerin çalıştıkları bölümlerin gürültü ortalamaları 86,44 ± 8.53 dB dir. işçilerin %59.2'si kulak koruyucusu kullanmaktadır. %60'ı işyerindeki gürültüden rahatsızdır ve 85 dB'den daha az gürültülü ortamda çalışan işçilerin gürültüden çok daha az rahatsız oldukları, daha az iş kazası geçirdikleri ve hem sistolik hem diyastolik tansiyon değerlerinin ortalamalarının diğer gruplardan daha düşük olduğu saptanmıştır. Çalışma yılı arttıkça çınlama şikayetinin görülme sıklığı anlamlı olarak artmaktadır. Gürültü düzeyi arttıkça çınlama, uğultu, sinirlilik, uyku düzensizliği ve karşılıklı konuşmaları anlamada zorluk şikayetleri artmaktadır. Yorgunluk 85 dB altında gürültüde çalışan işçilerde daha az görülmektedir. Dikkatsizlik, terleme-kızarma ve çarpıntı şikayetleri ise 90 dB ve üzerinde gürültüde çalışan işçilerde daha sıktır. Tüm grubun SCL-90-R ile elde edilen GSl ortalaması 0.519 ± 0.418 olarak bulunmuştur. 90 dB üzerinde çalışan işçilerin GSl daha yüksektir. Gürültü düzeyi arttıkça SCL-90-R'nin GSl ve Ek Maddeleri için alınan puan ortalamaları artmaktadır. Somatizasyon, Obsesif-Kompulsif Bozukluk, Kişilerarası Duyarlılık, Depresyon, Anksiyete ve Paranoid Düşünce ortalamaları, 85 dB'den daha az gürültüde çalışanlarda daha düşüktür. Hostilite ve Psikotisizm ortalamaları, 90 dB'in üzerinde çalışanlarda daha129 yüksektir. Fobik Anksiyete ortalamaları ise, 85 dB altında daha düşük, 90 dB üzerinde gürültüde çalışanlarda ise daha yüksektir. İncelenen 245 işçinin odyometrik incelemelerinde %62.9'unda herhangi bir kulakta ve herhangi bir frekanstaki duyma eşiğinde düşüş saptanmıştır, işçilerin %59.2'sinde akustik çentik tespit edilmiştir. 500-2000 Hz SSO'larında 25 dB ve üzerinde kayıp saptanan olguların oranı %44.1 dir. 85 dB ve daha düşük gürültüde çalışan işçilerin herhangi bir kulak ve herhangi bir frekanstaki işitme kayıpları çok daha az oranda görülmekte ve hiç birinin SSO'larında kayıp bulunmamaktadır. Gürültü düzeyi arttıkça ve yaş arttıkça 4000 Hz frekansında akustik çentik görülme sıklığı artmaktadır. 47 yaşının üzerindeki işçilerin tamamında akustik çentik saptanmıştır. 18-22 yaş grubunun tamamı normal olup işitme kayıplı işçi yoktur. İşçilerin çalışma yılı arttıkça, gürültüye bağlı işitme kaybı sıklığı da artmaktadır. Orta derecede ve ileri derecede işitme kaybı olanların tamamında akustik çentik tespit edilmiştir. Akıntı, baş dönmesi, hareketlerde yavaşlama ve yerinde duramama şikayetleri hariç, diğer tüm fiziksel yakınmaların dağılımı gürültüye bağlı işitme kaybı olanlarda, olmayanlara oranla daha sık görülmektedir. Mesleksel işitme kaybı olanlarda hipertansiyon daha sık görülmektedir. Duyma kaybı olmayanlarda çınlama şikayeti daha az görülmekte iken, ileri işitme kaybı bulunanların tamamında çınlama yakınması bulunmaktadır. SCL-90-R'nin anksiyete, depresyon, kişilerarası duyarlılık, fobik anksiyete, paranoid düşünceler ve psikotisizm alt grupları, SSO işitme kaybı bulunan işçilerde anlamlı olarak daha sık görülmektedir. Gürültüye bağlı işitme kaybı olan işçilerde GSl'nin anlamlı olma sıklığı çok daha fazladır. 4000 Hz'de Akustik çentik tespit edilen işçilerin SCL-90-R'nin tüm alt gruplarından aldıkları ortalamalar, Akustik Çentik olmayanlardan daha yüksektir. SCL-90-R'nin GSI, çınlama şikayeti bulunanların, %23.1'inde anlamlı bulunmuştur, çınlama şikayeti bulunmayanlarda bu oran %4.7 dir ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Tinnitus şikayeti bulunan işçilerin, SCL-90-R'nin tüm alt gruplarından aldıkları ortalamalar, tinnitus şikayeti bulunmayan işçilere göre anlamlı olarak çok daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the hearing loss and the physiological and psychological effects of the industrial noise on the workers among employees working between 8-16 hours in a truck and bus factory in Ankara. 245 male employees were included in this cross-sectional study carried out in 2004. A questionnaire form including descriptive questions and Symptom check list 90-R (SCL-90-R) to determine their general psychopathological status were used for data collection. In additional ear examination, blood pressure, audiometric measurements for all the workers, noise level measurements certain points previously determined and noise mapping of the factory were performed. The collected data were analyzed using SPSS 10.0 statistical package program. The mean age of the subject is 33.1± 6.9, the mean of lifetime working year is 14.8±7.1, and the mean year of working in the current job is 7.1 ±5.1. 84.9% of the workers are married, 14.3% single and 0.8% widowed. 63.3% are high-school graduate. The mean noise level of the working departments is 86.44±8.53 dB. 59.2% of the workers use ear protector. 60.0% of the workers feels uncomfortable with the noise in the workplace and it was determined that the employees working in a medium where the noise level was less than 85 dB felt less uncomfortable, were exposed to less occupational accident and had lower mean of systolic and diastolic blood pressure than the other groups. The prevalence of tinnitus increases with the increasing working year. With the increasing noise level, complaints like tinnitus, hum, irritability, sleep disturbance and difficulty in understanding mutual conversations increased. Fatigue is less frequent among subjects working in noise level less than 85 dB. Attention deficit, sweating, flushing and palpitation were more frequent among those working with noise level higher than 90 dB.131 - The mean GSI obtained from SCL-90-R of the whole group is 0.519±0.418. The GSI of those working with a noise level of 90 dB and over is highest. The mean of GSI and additional items scores of SCL-90-R increases with increased noise level. Somatization, obsessive-compulsive disorder, interpersonal sensitivity, depression, anxiety and paranoid ideation mean scores are lover among those working with a noise level of 85 dB and less. Hostility and psychoticism mean scores are higher among those working with 90 dB and over noise level. Phobic anxiety mean score is lower among those working in 85 dB and higher in 90 dB noise level. Audiometric examination of the 245 employees revealed that 62.9% of them has a fall in hearing threshold in a given side ear and frequency. 59.2% had an acoustic notch. The rate of 25 dB and more loss in mean of 500-2000 Hz (SSO) is 44.1%. The hearing loss in any side and frequency among those working in 85dB and less noise level is less than the others and they have not any SSO loss. The frequency of acoustic notch in 4000 Hz is increasing with increased noise level and age. All the workers at age 47 and over had an acoustic notch. All of the 18-22 age group is normal and there is no worker with hearing loss in this group. With the increasing mean of working years the prevalence of noise induced hearing loss is increasing. An acoustic notch was determined in all of the workers who have intermediate and severe hearing loss. All the physical complaints except flow, dizziness, slowing motion and hyperactivity is more frequent among those who have noise induced hearing loss than those who have not. Hypertension prevalence is higher among those with occupational hearing loss. Tinnitus is less among who have not hearing loss, all of those who have hearing loss have tinnitus complaint. Anxiety, depression, interpersonal sensitivity, phobic anxiety, paranoid ideation and psychoticism subgroups of SCL-90-R are statistically significantly more frequent among those with SSO hearing loss. The frequency of significant GSI is highest.-132 The mean scores of all SCL-90-R subgroups scores of those with an acoustic notch in 4000 Hz are higher than who have not an acoustic notch. The GSI of SCL-90-R is significant among 23.1 %of those who have tinnitus complaint, this frequency is 4.7% among those who have not tinnitus complaint and there is a statistically significant difference. The mean scores of all the subgroups of SCL-90-R of the workers who have tinnitus complaints are statistically significantly higher than those who have not tinnitus complaint. Key Words Noise Noise-induced Hearing Loss Occupational Hearing Loss SCL-90-R (Symptom Checklist 90-R)