Aterosklerotik karotis arter darlıklarının endovasküler tedavisinde 'filterwire EZ TM' kullanımı
The usage of filterwire EZ TM embolic protection device during the percutan stent implantation for the aterosclerotic carotid artery stenosis
  1. Tez No: 172006
  2. Yazar: MEHMET KORAY AKKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN TURGUT ILGIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bölümümüzde 2004-2005 yılları arasında aterosklerotik karotis arter stenozu bulunan 32 hastaya FilterWire EZT emboli önleyici filtre kullanılarak stent uygulaması yapılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen 32 hastanın birine XactT, birine PreciseT geri kalan otuzuna ise; WallstentT kullanılmıştır. Tüm hastalarda süzek, ön genişletmeye gerek kalmadan başarıyla dar segment distaline iletilebilmiştir. Yalnızca dört hastada stent geçişi öncesinde öngenişletmeye gerek duyulmuştur. Tüm hastalarımızda işlem bitiminde süzek düzeneği başarıyla kapatılarak dışarı alınmıştır. Son yapılan yedi uygulamadaki süzek düzeneğinin poliüretan membranları Patoloji A.B'nda hematoksilen eozin ile boyanarak olası embolik partiküller açısından değerlendirilmiştir. Bu incelemede kan hücrelerinin filtre porlarından rahatlıkla geçebildiği ancak 100 mikron ve üzerindeki embolik partiküllerin tutulduğu izlenmiştir. Dört örnekte embolik materyale rastlanmıştır. İşlem sonrası otuz günlük izlemlerde hiçbir hastada minör ya da majör inmeye rastlanmadı. Sadece önceden kardiovasküler problemleri olan bir hasta işlemin yapıldığı gün MI geçirdi ve kaybedildi. Hastalar 1. gün, Lay, 3.ay, 6. ay ve 1. yılda karotis Renkli Doppler US incelemesi ile kontrol edildi. Sadece bir hastada 6. ayda %30, 1. yılda ise; %50 yeniden daralma tesbit edildi. Sonuç olarak günümüzde karotise özgü stentlerin üretimi ve gelişen süzek düzeneklerinin kullanımıyla endovasküler tedavi, karotis arter stenozlarında altın standart kabul edilen cerrahi tedaviye ciddi bir seçenek oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Between 2004 and 2005 we performed 32 carotid stent implantation with distal protection device FilterWire EZT in 32 consecutive patients. We used XactT stent in one patient, PreciseT stent in another and WallstentT in thirty patients. The filter system passed through the stenotic segment without predilatation in all patients. Only in four patients 3 mm balloon dilatation was needed before stenting. At the end of the procedure all the filters were closed and removed from the artery without any problem. Histopatological analysis were performed on the last seven filters with light microscopy after staining with hematoxylin-eosin at the Pathology department. In four of the seven filters, microscopically visible embolic material was captured. During the postprocedural hospital day and 30-day clinical follow up, no further neurological events (minor or major strokes) was observed in any patient. Only one patient with severe coronary problems before stenting suffered myocardial infaction and died 16 hours after carotid stent implantation. The patients were controlled with carotis Colour Doppler sonography on the first day, first, third, sixth months and first year of the procedure. In one patient we found 30% restenosis at the sixth month and 50% restenosis at first year follow up. According to improvements in carotid stenting equipment, and cerebrovascular protection devices, endovascular treatment became a serious alternative to endarterectomy in symptomatic patients with high surgical risk, and perhaps even in asymptomatic patients who are routine surgical candidates.