Rosa canina L. meyvalarının romatizma tedavisindeki etkisi üzerine çalışmalar
Effects of Rosa canina L. fruits on threatment of rheumatism
- Tez No: 172007
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DİDEM DELİORMAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Rosa canına L (Rosaceae) bitkisi, Türk halk tıbbında birçok rahatsızlığın tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, biyolojik aktivite ile yönlendirilen fraksiyonlama tekniği (BAYF) ile elde edilen ekstre ve fraksiyonların antienflamatuvar ve analjezik aktiviteleri in vivo modeller kullanılarak değerlendirilmiştir. R. canına bitkisinin kurutulmuş meyvalarının antiromatizmal aktivitesinin araştırılması amacıyla sulu ve etanollu ekstreler hazırlanmıştır. Antienflamatuvar aktivitenin değerlendirilmesi amacıyla farelerde Karagen nedenli arka ayak ödemi testi ve Whittle (Asetik Asit Nedenli Kapiler Permeabilite testi) yöntemleri, analjezik aktivitenin değerlendirilebilmesi için de p-benzokinon nedenli ağrı testi yöntemi kullanılmıştır. Ve etanollu ekstrenin sulu ekstreden daha etkili olduğu görülmüştür. Etanollu ekstre, BAYF tekniğine göre fraksiyonlanmış ve hekzan, kloroform, etilasetat, n-butanol ve kalan su fraksiyonları elde edilmiştir. Bu fraksiyonların aktiviteleri Karagen-nedenli arka ayak ödemi, whittle ve p-benzokinon nedenli ağrı testi yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, etanollu ekstreden elde edilen etilasetat ve n-butanol fraksiyonlarının doz bağımlı olarak, analjezik ve antienflamatuvar 116aktiviteye sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca ekstre ve fraksiyonların gastrik hasar oluşturması yönünden güvenilir olduğu tespit edilmiştir. 117
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rosa canına L (Rosaceae) fruits are used to treatment for various diseases in Turkish folk medicine. Antiinflammatory and analgesic activities of extracts and fractions by using bioassay-guided fraction (BAGF) techniques were studied by using in vivo models. For this purpose, aqueous and ethanolic extracts were prepared from the dried fruits of ft. canina. Carrageenan-induced hind paw odema and whittle (Acetic acid-induced capillary permeability test) tests were used to assess the antiinflammatory activity. Moreover, for the analgesic activity assessment the p-benzoquinone-induced wrighting test was also used. And EtOH extract was found to be more effective than aqueous extract. According to BAGF technique, EtOH extract fractionated through successive solvent-solvent extractions with solvents in increasing polarity, and five fractions were obtained; Hexane Fr., CHCI3 Fr., EtOAc Fr., n- BuOH Fr. and R-H2O Fr. Carrageenan-induced hind paw odema, Whittle and p-benzoquinone-induced wrighting tests were used to determine antiinflammatory and analgesic activites of all fractions obtained from ethanolic extract. Our results demonstrated that ethyl acetate and n- butanol fractions exhibited a dose-dependent antiinflamatory and 118analgesic activities. Additionally, all the extracts and fractions were found completely safe from the viewpoint of gastric damage. 119