Bir üniversite hastanesinde psikiyatri polikliğine ayaktan başvuran hastaların sosyal destek algıları ve başa çıkma stillerinin, psikiyatrik tanılara, erken ve yakın yaşam olaylarına göre karşılaştırılması
The comparison of coping styles and perceived social support according to psychiatric diagnoses, early and recent time life events of psychiatric autpatients in a university hospital
- Tez No: 172012
- Danışmanlar: PROF.DR. BEHÇET COŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; yaşam stresörleri ile psikiyatrik tanılar arasındaki ilişkileri ve hangi başa çıkma mekanizmalarının daha sık kullanıldığım incelemektir. Araştırmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniğine ayaktan ilk kez başvuran 220 kişi ardışık olarak alınmıştır. Psikiyatrik tamlar DSM-IV'e göre konulmuştur. Başvuru anında Bütünsel klinik izlenim (CGI), İşlevselliğin genel değerlendirmesi (GAF), Çocukluk örselenme yaşantıları ölçeği, Yakın zaman yaşam olayları skalası, Rosenbaum'un öğrenilmiş güçlülük ölçeği ve çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği kullanılmıştır. 220 bireyin %66,4'ü kadın (n= 146), %33,6'sı erkektir (n= 74). Bireylerin yaşlan 16- 75 arasında değişmektedir. 0-13 yaş arasında yaşam olayı psikiyatri polikliniğine ayaktan başvuran 220 kişiden 153'ünde (%69,5), herhangi bir yakın zaman yaşam olayı 194'ünde (%88,2) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY The purpose of this study is to investigate the relation between early and recent life stress factors and psychiatric diagnosis, and to find out which of the coping mechanisms are more involved than the others, to handle the situation by patients. In this research, 220 people is examined who had successively applied Gazi University Psychiatry Polyclinic for medical treatment as patient, for the first time in their life, as a visiting patient. Psychiatric diagnosis are assigned to those patients using DSM-IV. The Scales applied to patients at the first interview are Clinical Global Impressions (CGI), The Global Assessment Functioning (GAF), Influence Scale of Rough Childhood Experiences, Recent Time Experiences Scale, Rosenbaum's Learned Resourcefulnes Schedule and the Multidimentional Scale Of Perceived Social Support Scale. %66.4 (n=146) of 220 person involved in this research are women and %33.6 (n=74) of those are men. Ages of the persons concerned, ranges from 16 to 75. It is observed that among those people who applied for the psychiatry polyclinic as outpatient, at 0 -13 ages bad experience cases are 153 in 220 (%69.5), and the case number of Recent Time Bad Experience is 194 (% 88.2) in 220.