Florokinolonların tendon iyileşmesine etkisi
Effects of flouroquinolones on tendon heating
  1. Tez No: 172013
  2. Yazar: TUĞCAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
46 ÖZET AMAÇ: Florokinolon tendinopatisi, son 20 yılda gündeme gelen bir sorundur. Bu ilaçların kullanımının geniş etkinlikleri nedeniyle artması sorunu daha da güncel hale getirmektedir. Bununla birlikte, florokinolonların tetiklediği tendinopatiye neden olan patolojik mekanizmalar çok az anlaşılabilmiştir. Inflamasyon, tenotoksisite ve matriks proteinleri üzerine olan etkiler literatürde bildirilmektedir. Bu mekanizamalardan hangisinin esas rolü oynadığı bilinmemektedir. Biz bu çalışmada, siprofloksasinin tendon iyileşmesine olan etkisini inceleyerek, yukarıda sayılan mekanizmaların hangisinin daha önemli olabileceğini anlamaya çalıştık. GEREÇ VE YÖNTEM: Kırk adet rat, onarh gruplar halinde dörde ayrıldı. Tüm gruplarda, asil tendonu kesildi ve primer tamir uyguandı. İki grup deneğe 1 hafta boyunca oral olarak siprofloksasin uygulandı. Diğer iki grup, kontrol grubu olarak kullanıldı ve tendon iyileşmeleri boyunca herhangi bir ilaç uygulanmadı. Siprofloksasin uygulanan ve uygulanmayan birer grup birinci haftada ve yine aynı şekilde birer grup üçüncü haftada feda edilerek asil tendonlan çıkartıldı. Çıkarılan asil tendonlan biyomekanik ve histolojik incelemeye tabi tutuldu. BULGULAR: Birinci hafta sonunda, iyileşen tendon dokusunun biyomekanik dayanıklılığı, siprofloksasin alan grup ve kontrol grubunda sırasıyla 5.2 N ve 11.2 N olarak saptandı. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p< 0.05). Histolojik olarak, 1. hafta değerlendirmesinde, siprofloksasin alan grupta, kontrol grubuna göre inflamasyonun belirgin bir şekilde daha şiddetli olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY Introduction: Flouroquinolone tendinopathy has going to be a problem in the last two decades. As these group of antibiotics are used increasingly because of their extensive effectiveness, this problem becomes more popular. However, the mechanisms underlying this problem is poorly understood. The main role of tendinopathy by inflammation, tenotoxicity and certain effects on matrix proteins which are pointed out in the literature is unclear. This study is planned to understand the main mechanism underlying the problem by investigating the effects of ciprofloxacin on tendon healing. Materials and Method: 40 rats were divided into four groups, 10 in each. All rat achilles tendons were surgically transected bilateral and primary repair was applied. Two groups were administered ciprofloxacin orally for the first week of tendon healing and the other two groups received no medication during tendon healing. After the first week of tendon healing, one rat ciprofloxacin receiving group and one control group was sacrificed. The same procedure was carried on the third week and achilles tendons were excised after first and third weeks of healing process and were evaluated histologically and biomechanically.49 Results: At the end of the first week, the biomechanical strength of the healing tendon tissue in ciprofloxacin receiving and control groups were found 11.2 N and 5.2 N respectively.