Sporcularda ve sedanterlerde gliserol takviyesinin atrial natriüretik faktör, epinefrin ve ortizol üzerine etkileri
Sportsmens and sedantery of effects of glycerol supplementation on atrial natriuretic factor, epinephrine and cortisol
- Tez No: 172048
- Danışmanlar: PROF.DR. TUFAN KEÇECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji (Vet Fak) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/ KONYA-2006 Oktay ÇAKMAKÇI Danışman Prof. Dr. Tufan KEÇECİ Sporcularda ve Sedanterlerde Gliserol Takviyesinin Atrial Natriüretik Faktör, Epinefrin Ve Kortizol Üzerine Etkileri Bu araştırmada, düzenli egzersiz yapan sporcularda ve sedanterlerde oral olarak verilen gliserolün Atrial Natriüretic Faktör, Epinefrin ve Kortizol parametreleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Araştırmada yaş ortalamaları 22.82 ± 1.49 yıl ve vücut ağırlığı ortalamaları 73.96 ± 9.16 cg olan S.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda okuyan 20 sağlıklı erkek sporcu ve iiğer fakültelerde okuyan 20 sağlıklı erkek öğrenci olmak üzere toplam 40 öğrenci denek alarak kullanıldı. Denekler (Sedanter grup (S), Gliserol takviyeli sedanter grup (GS), Egzersiz grubu (E), aliserol takviyeli egzersiz grubu (GE)) olarak 4 gruba ayrılarak. E ve GE gruplarındaki ieneklere 20 gün süresince 20m mekik koşu testi uygulandı. GS ve GE grubuna dahil olan ieneklere 20 gün boyunca sabah saat 10.00' da oral olarak 1.2 g/kg dozunda gliserol akviyesi yapıldı. Bütün deneklerden egzersiz periyoduna ve gliserol takviyesine başlamadan 3nce kan örnekleri alındı. Ayrıca, 20 günlük gliserol takviyesi ve egzersiz periyodundan sonra tüm gruplardan ikinci kan örnekleri alındı. 20. gün sonunda alınan ikinci kan örneklerinden sonra tüm gruplara belirtilen egzersiz testi uygulandı. Egzersiz testinin bitiminden hemen sonra üçüncü kan örnekleri alındı. Egzersizden 2 saat sonra dördüncü ve 24 saat sonra beşinci kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinde belirlenen plazma Atrial Natriüretic Faktör, Epinefrin ve Kortizol düzeyleri ölçüldü. Bu parameterelere ilişkin gruplararasındaki farklılıkların önem kontrolünde Varyans Analizi yapılarak, Duncan'ın Multiple Range testi kullanıldı. Grupiçi farklılıkların tespitinde ise Wilcoxon Signed Ranks testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
S.Ü. Health Sceince Institue Physiology Science DOKTORA THESIS / KONYA - 2006 Oktay ÇAKMAKÇI Advisor Prof. Dr. Tufan KEÇECİ Sportsmens and Sedantary to Effects of Glycerol Supplementation on Atrial Natriuretic Factor, Epinephrine and Cortisol A recent scientific research aimed to explain the effects of the glycerol supplement on the levels of ANF, epinephrine and cortisole parameters of sedentary individuals and some sportmen who exercise regularly. In the research, fourty students with an average age of 22.82 ± 1.49 year and an average weight of 73.96 ±9.16 kg, who still study at the Physical Education and Sport Collage and the other faculties, were used as subjects. Subjects were they were as follows: 1. The group of sedentaries, 2. The group of sedentaries supplemented with glycerol, 3. The group of exercise, 4. The group of exercise supplemented with glycerol. The test of shuttle and run of 20 meters was applied to subjects in the groups E and GE within twenty days time. Subjects of the groups GS and GE were supplemented orally with the dose of 1.2 g/kg of glycerol at ten o'clock every morning within the period of twenty days. At the same time, samples of blood were taken from all the subjects before these tests. Besides, samples of blood were taken again after the tests. At the and of this period of time, the specified exercise tests were applied to all groups after the second blood test. After the exercise test, samples of blood were taken from the subjects the third time. Then, the samples of blood were taken from them two hours after the exercises the fourth time and also twenty four hours after the same exercises the fifth time again. The levels of plasma ANF, serum epinephrine and also cortisole parameters available were measured. Having applied Variance Analysis regarding the importance control of differences of parameters among the groups, Duncan's test of Multiple Range was applied. In addition to that, the test of Wilcoxon Signed Ranks was used to determine the differences within every group. In the meantime, accordingly, it was clearly understood that the average submaximal exercises applied in this work had a profound ( PO.05) effect on the levels of plasma ANF, serum epinephrine and cortisole on the levels the contrary. It can be said that the glycerol supplement applied together with this exercise protocol had no remarkable effect on the levels of plasma ANF, serum epinephrine and Cortisol also on the levels of at least by the sum used in the tests and in that limited period of time. 54