Ankara'da tüketime sunulan süt ve beyaz peynirlerde ağır metal kontaminasyonu
Heavy metal contamination in milk and white pickled cheeses consumed in Ankara
  1. Tez No: 172049
  2. Yazar: HAFİZE TEMURCİ USTA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
6. ÖZET Bu araştırmada, küçük mandıralarda ve ev tipi küçük süt işletmelerinde üretilip satışa sunulan beyaz peynirlerde ve bu peynirlerin üretimde kullanılan sütlerde, çevreden ve/veya üretimde kullanılan alet ve ekipmandan kaynaklanabilecek alüminyum, kadmiyum, krom, bakır, demir, nikel ve kurşun kontaminasyonunun varlığı ve düzeyi araştırıldı. Ankara İli Kazan, Çubuk, Kızılcahamam ve Yenimahalle ilçelerinden toplam 36 adet süt ve 40 adet beyaz peynir numunesi toplandı. Numuneler, örneklerdeki organik bileşiklerin yok edilmesi ve inorganik bileşiklerin çözünür faza geçirilmesi amacıyla yapılan çözümleme işlemlerinde, Mars-5 mikrodalga kapalı sistem yaş yakma yöntemiyle yakıldı. Örneklerin mineral madde içeriği VARIAN-CCD Simultaneous ICP-AES cihazıyla belirlendi. Araştırmada süt numunelerinin ortalama alüminyum, kadmiyum, krom, bakır, demir ve nikel miktarları sırasıyla 6, 0.114, 1.016, 4.300, 52.149 ve 2.754mg/l, peynir numunelerinde ise 23.276, 0.073, 2.597, 5.338, 62.567, 2.371mg/kg düzeylerinde tespit edildi. İncelenen süt ve peynir numunelerinde kurşun varlığına rastlanmadı. Süt ve peynir numuneleri, kontamine ağır metal miktarları bakımından karşılaştırıldığında; peynir numunelerinin alüminyum, krom, bakır ve demir miktarları süt numunelerinden daha yüksek bulundu. Bölgelere göre kıyaslandığında; Kazan ilçesinin süt numunelerinde 4 metal, peynir numunelerinde ise 3 metal bakımından en yüksek olduğu, bunu Yenimahalle ilçesinin izlediği, Kızılcahamam ilçesinden elde edilen numunelerin ise ağır metal içerikleri bakımından en düşük olduğu tespit edildi. Metal kapta muhafazanın süt numunelerinin bakır miktarını, peynir numunelerinin ise alüminyum miktarını arttırdığı saptandı. Otoyol varlığının, süt ve peynir numunelerinin ağır metallerle kontaminasyonuna herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı tespit edildi. Sanayi bölgesine yakın yerlerde üretilen süt numunelerinin demir, peynir numunelerinin ise bakır miktarları yüksek bulundu. Sonuç olarak, süt ve ürünlerinin üretiminde kullanılan standarda uygun olmayan alet ve ekipmanlar ile üretim yerlerine yakın otoyol ve sanayi kuruluşları varlığının; süt ve peynir numunelerinin ağır metal bulaşmalarına maruz kalmasında büyük önem arz ettiği kanısına varıldı. 35
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this rsearch, aluminium, cadmium, chromium, copper, iron, nickel contamination and level of wihte pickled cheeses and milk used for producing of these cheeses produced in small enterprises were investigated. For this purpose, forty white pickled chesee samples and thirtysix milk samples were obtained from Kazan, Çubuk, Kızılcahamam and Yenimahalle districts in Ankara. Samples were treated with wet ashing in Mars-5 Microwave to destroy organic matter and to pass inorganic matter into soluble phase. Heavy metal level of samples were determined using VARIAN-CCD Simultaneous ICP-AES. Contamination level of aluminium, cadmium, chromium, copper, iron and nickel were found respectively 6, 0.114, 1.016, 4.300, 52.149 and 2.754mg/l form milk samples, 23.276, 0.073, 2.597, 5.338, 62.567 and 2.371 for chesee samples. Lead contamination was not found in milk and cheese samples. Aluminium, chromium, copper and iron contents of cheese samples were higher than milk samples. It was determined that Kazan district have the highest levels in four metals for milk samples, in three metals for cheese samples. Yenimahalle was the second district that heavy metal contents was highest than two others. Kızılcahamam was the lowest in metal contents of the samples. Using of metal equipments caused higher iron content in milk samples and aluminium content in cheese samples. No negative effects of existence of motorway on heavy metal contents of milk and cheeese samples was determined. But, iron content of milk samples and copper content of cheese samples produced in industry district was higher than samples produced in pastoral district. In conlusion, it is thought that production of milk and cheese with using standart equipment and in the environments free form industry and motorway is very important to prevent heavy metal contamination to milk and cheese. 36