Konut dışı yapılarda iklimlendirme santrallerinin tasarımı
Design of the air handling units in nonresidential buildings
  1. Tez No: 172167
  2. Yazar: SERTAÇ ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEM PARMAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
KONUT DIŞI YAPILARDA DİLİMLENDİRME SANTRALLERİNİN TASARIMI ÖZET Ortam ısı kazancı, verilen bir zamanda ortam içinde üretilen veya o ortama giren ısı miktarıdır. Ortam soğutma yükü ise bir ortamda sabit bir hava sıcaklığı sağlamak için ortamdan çekilmesi gerekli olan ısı miktarıdır. Öyle ki herhangi bir zaman için toplam ısı kazancı mutlaka aynı zamandaki soğutma yüküne eşit olmak zorunda değildir. Bir ortamdaki cisimlerin ve yüzeylerin ısı depolama kabiliyeti ortamın anlık ısı kazancı ve aynı andaki soğutma yükü üzerinde etkilidir. Bir ortamda ısının ne şekilde depolandığı ve depolanan ısı miktarının tespiti, soğutma yükü hesaplarında gerçekçi değerlere varmak açısından önemlidir. Soğutma yükünün hesabının doğru yapılması ve bir sistem için uygun olması sistemin performansı açısından etkilidir. Soğutma yükü hesaplarına etki eden değişkenlerin sayısı çok fazladır ve genellikle bu değişkenlerin kesin olarak tanımlanması zor olup, bunların daima birbiri ile karmaşık bir ilişkisi vardır. Soğutma yükünü meydana getiren pek çok bileşenin değeri, 24 saatlik zaman dilimi içinde önemli seviyede değişir. Soğutma yükü hesaplarında yapı bileşenlerinden, pencerelerden, sızma ve havalandırmadan, aydınlatmadan, insan ve cihazlardan kaynaklanan ısı kazançları seçilen saat ve ay için uygun CLTD'ler ve CLF'ler kullanılarak duyulur soğutma yüklerine dönüştürülür ve bunlara gizli soğutma yükleri de eklenerek toplam soğutma yükü belirlenir. Tüm yapı tek bir zon olarak ele alınabilir fakat cihaz seçimi ve tasannu oda oda yapılan hesaplara dayanmalıdır. Bu çalışmada Ashrae Temel El Kitabı'nda konut dışı yapılar için önerilmiş olan CLTD/CLF metodunun hesaplama adımları kullanılarak ısı kazancına bağlı soğutma yükü hesaplaması yapılmaktadır. Visual Basic programlama dilinin kullanıldığı bir soğutma yükü hesap programı oluşturularak, incelenen bir örnek oda için bu programdan elde edilen sonuçlar, Carrier programından elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmaktadır. Daha sonra hesaplanan soğutma yükü değerinden iklimlendirme santrali seçimine geçilmektedir. Elde edilen kapasiteler doğrultusunda sistem donanımı için Bayındırlık ve îskan Bakanlığı 2005 yılı İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları kaynağındaki listeler kullanılarak ekonomik analiz adı altında bir iklimlendirme santrali fiyatlandırılması yaklaşımı yapılmaktadır. xıı
Özet (Çeviri)
DESIGN OF THE AIR HANDLING UNITS IN NONRESIDENTIAL BUILDINGS SUMMARY Space heat gain is the amount of heat that is generated in the space or given to the space at the specified time. However, space cooling load is the required amount of heat that should be dissipated from the space in order to keep the space temperature constant. Thus, total heat gain at an arbitrary time should not be equal to the cooling load at that time. Heat storage capacity of the body and surfaces in the space affects the instant heat gain and the cooling load. In order to obtain reasonable values in the cooling load calculations, heat storage characteristics of the space and the amount of stored heat should be taken into account. The correct calculation of the cooling load and the availability of the cooling load for the system is important for the system peformance. There are significant number of variables that affect the cooling load calculation and generally those variables can not be exactly defined, besides they have complicated interactions between each other. The values of the components that constitute the cooling load change considerably in a period of 24 hours. In cooling load calculations, heat gains that are supplied by the building materials, windows, infiltration, ventilation, lighting, occupants and devices are converted to the sensible cooling load by using suitable CLTD and CLF values for the specified time and months. Thus, total cooling load is obtained by adding latent cooling load to the sensible cooling load. Entire building can be considered as a single zone but the selection and design of the devices must be referred to the calculations that are done for each room. In this study, cooling load calculation due to the heat gain is performed by using the calculation procedure of CLTD/CLF method that is recommended for nonresidential buildings in Ashrae Fundamental Handbook. For this purpose, a sample room is selected and cooling load calculation program is constructed by utilizing Visual Basic programming language. The results that are obtained from the code are compared with the results of the commercial program used by Carrier. Afterwards, selection of the air handling unit is made by using the calculated cooling load value. Air handling unit pricing approach is maintained under the title of economical analysis by using the pricing lists referring to The Ministry of Public Works and Settlement Construction and Installation Unit Prices of Year 2005 for the system hardware at the obtained capacities. xm