Alışveriş mekanlarının oluşumu/kurgusu üzerine bir değerlendirme
An evaluation of the formation of shopping spaces
- Tez No: 172171
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET“Alışveriş Mekanlarının Oluşumu / Kurgusu Üzerine bir Değerlendirme”adlı bu tez, alışveriş mekanlarının günümüz koşullarında nasıl algılandığı ve deneyimlendiğini belirtmek için yazılmıştır. Özel olarak bir tür kamusal alan olan alışveriş mekanlarında“deneyim”olgusu, günümüz mimarlık ortamında insanın/toplumun kamusal alanlarla kurduğu ilişki için bazı ipuçları taşıdığından genellenebilir bir nitelik taşır. Bu nedenle geçmişte alışveriş mekanlarının oluşumu yaşam ve mekan arasındaki ilişkiyi ortaya koyarken; bugün kurgulanan mekan, kullanıcıya aynı zamanda bir yaşam biçimi sunmaktadır. Bu olguya açıklık kazandırmak amacıyla tezin söylemi, alışveriş mekanlarının oluşumu ve kurgusu arasındaki farklılık üzerinden günümüz mimarlığını değerlendirmeye dayanır. Tez kapsamında giriş, alışveriş olgusu, alışveriş mekanlarının oluşumu, alışveriş mekanlarında kurgu / temsil, alışveriş mekanlarının oluşumu / kurgu üzerinden alan çalışması bölümleri yer almaktadır. Birinci bölüm giriş bölümünde tezin ortaya koyduğu fikir, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiş, konuyla ilgili literatür incelemesine de yer verilmiştir. Tüm bölümlerin kısaca değerlendirilmesi de yapılmıştır. ikinci bölüm alışveriş olgusunu açıklamaktadır. Bu olgu başlığı altında alışveriş ve algılama, alışveriş olgusuna tarihsel bir bakış, mekansal deneyim, alışveriş ve tüketim mekanları alt başlıkları yer almaktadır. Alışveriş olgusunun algılanması, tarihsel gelişimi, deneyimi ve tüketimle ilişkisi bu bölümde irdelenmiştir. Üçüncü bölüm alışveriş mekanlarının oluşumu başlığını taşır. En ilkel mekansal olan oluşum pazarlardan alışveriş merkezlerine ve internet alışverişine kadar tarihsel, sosyal ve kültürel açılardan yaklaşımı irdeleyen konulan içerir. Günümüzün en kapsamlı alışveriş mekanları alışveriş merkezleri daha ayrıntılı olarak incelenmiş, hem batı toplumlarında hem toplumumuzda ortaya çıkmasına etken gelişmeler, planlama gereklilikleri, dolaşım alanları ve kullanım alanları arasındaki ilişkiyi açıklayan mekansal düzenlemeler, yapısal gereklilikler, sağladığı olanaklar ayrı ayrı belirtilmiştir. vııDördüncü bölüm alışveriş mekanlarında kurgu / temsil konularına odaklanır. Postmodern kavramlar olan popüler kültür, simülakr ve fetişizm üzerinden mekansal değerlendirme yapılmıştır. Alışveriş mekanlarının kamusal alan özelliği ve mekansal deneyime etkileri de bu bölümde yer almıştır. Beşinci bölümde alışveriş mekanlarının oluşumu / kurgu üzerinden alan çalışması yapılmıştır. Yöntem olarak gözlem ve anket çalışmaları araştırma sonuçlarının ortaya çıkmasında yardımcı olmuştur. Farklı mekansal karakteri olan (oluşum ve kurgu farklılıkları olan) 3 ayrı alışveriş merkezi araştırma yöntemi kapsamında incelenmiştir. Son bölümde tüketim toplumu içinde alışveriş mekanlarının vazgeçilmezliğine, biçimlenişine, mekansal karakterine, satın alma güdüsünü tetiklediğine, deneyimlenmesine, değişik aşamalardan geçtiğine dair değerlendirmeler yapılmıştır. Bu tez alışveriş mekanlarını oluşum-kurgu arasındaki farka, postmodern kavramlarla (popüler kültür, simülakr, fetişizm) nasıl tanımlanacağına, kamusal alan oluşuna göre ayrı ayrı ele almıştır. Alan çalışmasıyla da öznel-nesnel bilgilerin mimariye yansıması araştırılmıştır. Bu tez disiplinlerarası ölçekte, kullanıcılara sundukları, tasarıma nasıl bir veri oluşturacağı açılarından da yeni bir araştırma konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis, which is called“An Evaluation of the Formation of Shopping Spaces”is written for stating how shopping spaces are perceived and experienced in usual conditions. It comprises introduction, shopping phenomenon, the spatial formation of shopping centers, spatial organisation / represantation and the case study. The aim of this thesis is stated in introduction chapter and also the idea of thesis is determined in field purpose, extent and method parts. Literature examinations concerned the subject were made. All chapters were mentioned briefly in the introduction part. Second chapter explains shopping phenomenon. This phenomenon is considered with shopping and perception, a historical view to shopping phenomenon, spatial experience and consumption spaces. The perception of shopping, historical improvement, experience and consumption instructed this chapter. The title of the third chapter is shopping spatial formation of shopping phenomena. From the primitive spatial formation such as market places to shopping centers and internet shopping sites it includes historical, social and cultural issues. The most used shopping spaces in Istanbul which are explained in detail within this thesis, are shopping centers. Their development in Western countries and our society, their units, the possibilitiies of their plan schemas, circulation and space arrangement, structural possibilities and opportunities were mentioned separately. The title of the fourth chapter is about the spatial organisation / represantation of shopping centers. The evaluation was made through postmodern concepts. They are popular culture, simulacr and fetishism. Also the character of public space and effects were considered with shopping spaces. Fifth part is about a case study on shopping spaces formation / organisation. First of all method was explained by asking questions to users in shopping spaces-Grand Bazaar, Akmerkez Shopping Center, Nautilius Shopping Center- and getting answers, this part concludes with poll results.In the last chapter the aim of the thesis was again mentioned and conclusions were evaluated over all chapters.