Oda sıcaklığında magnetik maddelerin mıknatıslanması ölçülebilen bir magnetometre yapımı kalibrasyonu ve ön ölçümler
  1. Tez No: 172691
  2. Yazar: BEKİR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM KIYMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV oz Bu çalışmada, bir algılama kangalı içerisine örneğin girip çıkmasından kaynaklanan akı değişimini ölçme ilkesine da yanan ve oda sıcaklığındaki bir maddenin mıknatıslanmasını ölç meye yarayan bir magnetometre düzenlendi ve yapıldı.Magnetometre 0 ile 383 LK_arasında. Curje yasasına uyan ve iyi bir paramagnet olan CuS04.5H20 bileşiği ile kalibre edildi. Sonra magneto metre kullanılarak CuCl2.2H20, Co ve üç değişik sertlikteki Fe örneklerinin oda sıcaklığında ve O-450 Gauss arasında mıknatıslanmaları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, a magnetometer, suitable for measuring the magnetization of a sample at room temperature, has been designed and constructed, depending on the measuring principle of the flux change due to the movement of a sample in and out of a pick-up coil. The magnetometer, has been calibrated by using the CuSO..5Ho0 compound which is known to be a perfect paramagnet obeying the Curie law, for temperatures between 0 and 383 Km Then using the magnetometer, the room temperature magnetizations of CuClp.2Hp0f Co, and three Pe samples having different hardness have been measured; for fields in the range 0-450 Gauss.