Görev odaklı dil öğretimi ile Arapça dil bilgisi öğretimi
Teaching Arabic grammar through task-based language teaching
  1. Tez No: 397363
  2. Yazar: İSMAİL SELİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKKI SUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Arapça dilbilgisi öğretiminin Görev Odaklı Dil Öğretim Yöntemiyle nasıl öğretileceği incelenmektedir. Bu amaçla günümüzde yetersiz kalan klasik yöntemler yerine iletişimsel etkinliklerle öğrenicinin dili aktif olarak öğreneceği dil bilgisi odaklı etkinlikler hazırlanmıştır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı önemi ve sınırlılıkları belirtilmiştir. Birinci bölümde Türkiye'de Arapça dilbilgisi öğretiminin nasıl yapıldığı anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde dil öğretim yöntemlerinde dil bilgisi öğretiminin önemine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Görev Odaklı Eğitim ve Görev Odaklı Öğretiminde Dil Bilgisi konusu işlenmiştir ve ders planları sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise elde edilen veriler yorumlanmış ve bu alanda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study it is investigated how to teach Arabic grammar through Task-Based Language Teaching. For this purpose, instead of classical methods which are insufficient today, grammar focused activities in which learners will learn the language through communicative activities. This study consists of four main parts. The aim, importance and limitations and method of the research are discussed in the introduction part of study. In the first part of the study Arabic grammar teaching in Turkey is discussed. In the second part of the study the importance of grammar teaching in language teaching methods is touched upon. In the third part of the study Task-Based Language Teaching and Task-Based Grammar Teaching are dealt with and lesson plans have been presented. Finally, collected data has been evaluated and some suggestions were made for researchers wanting to study in this area.