Türkiye'de Katılım Bankaları ve denetimi
  1. Tez No: 172793
  2. Yazar: FATMA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YURDAKUL ÇALDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
228 TEZ ÖZETİ Tezde, ülkemizde çalışma esaslarından dolayı bankacılık sektöründen uzak kalmak isteyen kişilerin, tasarruflarını değerlendirmeleri, projelerine finansman sağlamaları ve bu kişilerin bankacılık hizmetlerinden yararlanmaları amacıyla kurulan ve son düzenleme ile banka statüsüne kavuşan, Katılım Bankalarının genel özellikleri üzerinde durularak tanıtılmıştır. Katılım bankalarının mali sistemin bir unsuru olması dolayısıyla sürekli izlenmesi, sistemi etkileyebilecek durumlarda müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle katılım bankalarının denetimi oldukça önelidir. Tezde katılım bankaları nezdinde iç, kamu ve dış denetçiler tarafından yapılan denetim çalışmaları genel nitelikleri itibariyle anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
229 ABSTRACT In this thesis, Special Finance Houses which operate like banks with the latest legislature for the people who would like to keep away from the banking sector, because of their operating system, but would also like to invest their savings, finance their projects and benefit from the banking services. Being the part of the financial system, Special Finance Houses must be observed and audited. If They have a negative effect on the system, it is necessary to be intervened. Therefore Special Finance Houses audit is very important. In this study, Special Finance House Audit is analyzed which is carried out by internal, external and public auditors.