Türk kamu yönetiminde kriz yönetimi uygulaması
- Tez No: 172794
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Örgütün üst düzey hedeflerini tehdit eden, yaşamını tehlikeye sokan, çabuk tepki verilmesi gereken, örgütün kriz öngörme ve önleme sistemlerinin yetersiz kaldığı, gerilim yaratan duruma kriz denmektedir. Örgütler krizlerle karşılaşmamak veya krizleri az zararla sonlandırabilmek için kriz yönetimini uygulamalıdırlar. Kriz yönetimi; kriz durumlarının öngörülerek, önlenmesi, hazırlıklı olunması, kriz olmuşsa zararların azaltılması veya krizin yarattığı fırsatlardan yararlanılması için yönetimin uyguladığı bir yöntemdir. Kriz yönetimi süreci, kriz öncesi, kriz esnası ve kriz sonrası olmak üzere üç aşamayı kapsar. Kriz öncesi aşamada kriz sinyallerinin alınması ve hazırlık, kriz esnasında krizin kontrol altına alınması ve son aşamada denge durumuna dönüş, öğrenme ve değerlendirme söz konusudur. Kamu yönetiminde krizden bahsedildiğindeyse olma olasılığı düşük, etkisi yüksek bir durum söz konusudur. Kamuyu etkileyen krizler sebeplerinin, etkilerinin, çözüm yollarının belirsizliği, topluca sahip olunan inanç ve değerlerle bireylerin değerlerinin kaybolmasına, hayal kırıklığına, ruhsal ve paylaşılan amaçların kaybına neden olabilir. Türk Kamu Yönetiminde kriz yönetiminde görev yapan kurumlar, kurullar ve gönüllü birimler yer almaktadır. Diyarbakır ili kriz yönetimi, krize neden olan olayların öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere, krizi yaratan olayın önlenmesi, ortadan kaldırılması ve milli menfaatler doğrultusunda sona erdirilmesi maksadıyla gerekli hazırlıkların ve faaliyetlerin yönlendirilmesi, ilçelerdeki kriz yönetimleriyle bağlı kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği, sürat ve etkinlik sağlayarak krizin en az zararla atlatılmasını sağlamak amacını taşır. Bunları gerçekleştirecek fonksiyona sahip olacak şekilde yapılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The situation which threatens top level objectives of an organization, distress its life, requires guick reaction, disqualifies crisis foreseeing and prevention of its occurring systems and creates tension is called as crisis. Crisis management; is a method of vvhich management performs to prevent ör to be prepared to crisis situations by foreseeing them, if it is occurred to get över it with little harm and to take advantage of the opportunities vvhich it created. Crisis management process includes pre-aft and meantime of crises stages. in the pre-crisis phase, getting crisis signals and preparation, at the moment of crisis taking it under control, and at last phase tuming back to equilibrium position is to be discussed. But if the crisis is to be concemed in public administration, then a situation of vvhich its occurrence possibility-low and effects-high kind of situation is to be discussed. The crisis vvhich effects public can cause to lose of individual values, disappointment and lost of psychological and shared objectives with the ambiguity of reasons effects, formulas, faiths and assets that are possessed as a whole. Our national managements have foundations, councils and NGOs for crisis management. City Crisis Managements; carry the purpose of guiding preparations and activities for preventing incidents that cause the crisis eliminating and terminating them in the direction of national profits, getting över the crisis with a least harm by maintaining cooperation, promptness and efficiency betvveen district crisis center and its bounded foundations and establishments.