Serbest bölgelerin niteliği ve ekonomik etkileri (Türkiye deneyimi)
  1. Tez No: 172880
  2. Yazar: OKTAY ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
VI ÖZET Serbest bölgeler, ülkenin coğrafi sınırları içinde ama dış ticaret politikası araçlarının engelleyici etkisinin dışında olan alanlardır. Önemi son çeyrek yüzyılda artsa da, ilk uygulamaları ilkçağlara kadar uzanan serbest bölgeler, istihdam, ihracat, döviz gelirleri, teknolojik gelişme üzerindeki etkileri ile ilgi çeken uygulamalardır. Dünyada, yaklaşık 1350 serbest bölgede 25 milyonu aşkın çalışan istihdam etmektedir. 2000 yılı verilerine göre, uluslararası ticaretin % 20'sinin bu bölgelerden gerçekleştiği düşünülürse konunun önemi daha iyi görülecektir. Çeşitli ülkelerin farklı beklentileri nedeniyle serbest bölgeye yüklenen misyon değişiklik göstermektedir. Avrupa ve ABD serbest bölgelerinde, başlıca amaç dış ticareti arttırmak ve dış ticaretteki bürokrasiyi azaltmak olduğu için, bu yönde düzenlemeler vardır. Uzak Doğu, Afrika, Güney Amerika ve Ortadoğu uygulamalarında ise, serbest bölgelerin temel amaçları, ihracat, döviz gelirlerini arttırmak ve teknoloji transferi sağlamaktır. Güney Amerika uygulamasında dikkat çeken bir farklılık, bölgelerarası endüstrileşme farklılıklarını kaldırmak için serbest bölgenin kuruldukları yörenin bütününe bazı teşvik ve muafiyetlerin sağlanmasına olanak verilmesidir. AB üyesi ülkelerindeki serbest bölgelerden farklı, ABD ve Uzak Doğu ülkelerindeki uygulamalara benzer şekilde, bir gümrük rejimi değil, bir ekonomi ve dış ticaret politikası olarak düzenlenen ülkemizdeki serbest bölgeler yaklaşık 38.000 kişiye istihdam ve 22 milyar dış ticaret hacmi sağlamaktadır. Serbest bölgelerin, vergi, ulaşım, lojistik ve liman olanakları ile istihdam, tamum, kapasite kullanımı ve bölgelerden yapılan ticaretin istenilen düzeye ulaşamaması, AB sürecinde karşılaşılan belirsizlik, vb sorunları mevcuttur. Serbest bölgelerden maksimum verimi alabilmek ve mevcut sorunları giderebilmek için, serbest bölgelerin ülke ve bölge ekonomisine, istihdama, üretime katkısı iyi belirlenmeli; serbest bölgenin kurulacağı arazinin kara, deniz, hava ve demiryollarına yakınlığı dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT Free trade zones are located in geographical border of countries but these are out of areas without foreign trade barriers. The importance of these areas have been increased at last decades. The first application has been seen at the Antiquity. Countries take into consideration them due to the fact that free trade zones have some features, such as; employment, increasing both exportation and foreign currency. Today figures indicate that mere are 1350 free trade zones, employing 25 million people and % 20 of international trade carried out on 2000. Countries burden free trade zones with different missions due to their purposes are different. The most important purposes of me free trade zones are to increase foreign trade turnover and decrease the bureaucracy during import export process. The main purposes of the applications of Far East, Africa, South America and Middle East are to increase foreign currency stock, exportation and transfer technology. However, the application of South America is separating one feature; this is incentive and immunity to region, where includes free trade zone. The application of free trade zone of Turkey is different from European applications and similar to United States of America and Far East. The application of Turkey has not arranged as a custom regulation. It has arranged as foreign trade and economy policy of Turkey. These zones provide 38.000 job and $22 billion foreign trade volume. Some free trade zones have problems, such as; tax, the level of possibility of logistic and port, advertisement, capacity, employment, the level of trade, transportation and differences of application of free trade zones at EU process. Countries take into consideration the following points in order to increase the productivity and find solutio n to the problems of free trade zones, when free trade zones are establishing; i. The contribution of free trade zone is evaluated comprehensively regarding employment, economy and production, ii. If the land of free trade zone establishes next to main road, airport and port, these points can benefit to solve some problems.