Avrupa Birliği'nde cinsiyet ayrımcılığının önlenmesi ve Türkiye
Preventation of gender discrimination in European Union and Turkey
  1. Tez No: 172948
  2. Yazar: DİDEM ÖZKIZILTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ERDUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Cinsiyet ayrımcılığı, bireyin salt cinsiyeti nedeniyle ayrımcılığa uğramasıdır. Ayrımcılığın en belirgin biçimlerinden biri olan cinsiyet ayrımcılığı, esasen salt kadınlara yönelik bir ayrımcılıktır. Cinsiyet ayrımcılığı, temel bir insan hakları ihlalidir ve kadınların toplumdaki ikincil konumlarının açıklamasını oluşturur. Cinsiyet ayrımcılığının doğrudan sonuçlan, kadınlar açısından yoksulluk, yoksunluk, sosyal dışlanma gibi çeşitli biçimlerde ortaya çıkar. Ancak, cinsiyet ayrımcılığının olumsuz sonuçlan, salt kadınlara değil, toplumun tümüne zarar vermektedir. Cinsiyet ayrımcılığının bu çok boyutlu olumsuzluklarının önlenmesi ise, ulusal düzeyi aşarak uluslarfistfi ve uluslararası bir çabayı gerektirmekte ve bu konudaki çalışmaların sayısı her düzeyde sürekli olarak artmaktadır. Çalışmada, cinsiyet ayrımcılığının önlenmesi hem uluslararası, hem de uluslarüstü bağlamda incelenmiş, söz konusu bu çabaların Türkiye'ye etkilerine yer verilmiştir. Bu anlamda, çalışmanın birinci bölümünde cinsiyet ayrancılığı ve cinsiyet ayrımcılığının önlenmesi kavramları ele alınmış ve cinsiyet ayrımcılığının önlenmesi için gerçekleştirilen başlıca uluslararası çalışmalar vurgulanmıştır. İkinci bölümde, bir uluslarüstü kurum olan Avrupa Birliği' nde cinsiyet ayrancılığına yer verilmiş, bu ayrancılığın önlenmesi için gerçekleştirilen hukuksal düzenlemeler ve uygulamalar incelenmiş ve söz konusu bu çalışmalara! sonuçlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de cinsiyet ayrımcılığı irdelenmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'nin cinsiyet ayrancılığını önlemek için üstlendiği uluslararası, uluslarüstü ve ulusal yükümlülüklere değinilmiştir. Bu bölümde ayrıca, Türkiye'de cinsiyet ayrımcılığının önlenmesi için özellikle Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde yapılan çalışmalar ve bunların sonuçlan da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gençler discrimination is confrontation of an individiual with discrimination only because of her/his genden Being öne of the most distinct forms of discrimination, gender discrimination is essentially only against women. Gender discrimination is a violation of fundemantal human rights and explains women's subsidiary positions in the societies. The direct results of gender discrimination appear in many forms for women like as poverty, deprivation and social ezclusion. However, the negative results of gender discrimination not only harm the women but also harm the society. Preventation of these multidimensional negativities of gender discrimination esceeds the national efforts and needs intemational and supranational efforts and the number of works about this subject increases continiously in each level. in this study, preventation of gender discrimination has been esamined both in the international and supranational contexts and the effects of these efforts in Turkey have been studied. Thereby, in the first part of this study, the conceptions of gender discrimination and preventation of gender discrimination have been ezamined and the most important international works aiming at the preventation of the gender discrimination have been emphasized. in the second part, gender discrimination in the European Union which is a supranational body has been investigated. in this part, the legal and the practical regulations for preventing this kind of discrimiation have been esamined and also the results of these efforts have been mentioned. Finally in the third part of this study, gender discrimination in Turkey has been studied. in this contert, international supranational and national obligations of Turkey to prevent gender discrimination have been discussed. in this part, also the efforts of Turkey being done in the accession process of European Union and their results have been esamined. vi