Geoffrey Chaucer's treatment of violence against women in The Canterbury Tales
Geoffrey Chaucer'in Canterbury Hikayeleri'nde kadına karşı şiddete bakış açısı
- Tez No: 174884
- Danışmanlar: PROF.DR. BURÇİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezin amacı Geoffrey Chaucer'm Canterbury Hikâyeleri adlı eserinde kadın karakterlere yöneltilen şiddete bakış açısını tartışmaktır. Şair, eserinde Ortaçağ'ın siyasi ve dini yapısını dolaylı yollardan aktararak, dönemin sosyal yaşamını ortaya koymaktadır. Böylelikle, feodal düzen ve Hristiyanlık inancının geleneksel yapısı içinde kadınlara ve erkeklere yüklenen toplumsal rolleri incelemektedir. Ortaçağ'ın feodal yapısı güç çatışmalarını ve gücün elde tutulması için her türlü şiddetin meşru sayılmasını yüceltirken, kilise, kadının erkeklere kıyasla ikincil konumunu vurgulamaktadır. Feodal düzenin getirdiği erkek egemen toplumda, kadına zayıf karakter sahibi olma ve güvenilmezlik, günahkarlık gibi olumsuz özellikler yüklenerek erkek üstünlüğü vurgulanmaktadır. Erkeğe yasalarca kadını denetleme, cezalandırma, hatta onu öldürme yetkisi verilmektedir. Erkeğin şiddet kullanarak kadını denetimi altına alma yetkisi, kilise öğretilerinin kadın karşıtı söylemlerine dayandırılmaktadır. Hristiyanlık inancına göre kadın, tüm kadınların anası olan Havva'nın Tanrı'ya itaatkarsızlığı nedeniyle ilk günahın sorumlusu ve dünyadaki tüm kötülüklerin nedeni olarak görülmektedir. Ayrıca, Havva'nın Adem'in kaburgasından yaratıldığı inancı, erkeğin kadına kıyasla yaratılışta üstünlüğü olarak yorumlanmaktadır. Tüm bu değer yargılarından dolayı, kadın erkeğin kötü muamelesine maruz kalmakta ve erkeğe itaat etmeye şartlandırılmaktadır. Bu nedenle, erkeğin kadını denetimi altında tutması veya cezalandırması için kadına uyguladığı şiddet meşrulaştırılmaktadır. Chaucer kadın karşıtı söylemleri açıkça desteklemek veya eleştirmekten uzak durmaktadır. Eserinde toplumun her bir sosyal sınıfından erkek ve kadın karakterler kullanarak, döneminin toplumunun tümünü incelemesine katmakta ve ondördüncü yüzyıl İngiltere'sini herhangi bir sınıfsal hiyerarşiye bağlı kalmadan yansıtmaktadır. Chaucer, Canterbury Hikâyelerinde toplumun her sınıfından kadın karakterler kullanarak, kadınların sınıfsal ayrım olmaksızın, toplumsal yapı ve Hristiyanlık öğretileri nedeniyle şiddete maruz kaldıklarını ortaya koymaktadır. Şair, kendisine yöneltilen şiddeti kabullenen kadın karakterler yaratırken, şiddete karşı çıkan kadın karakterler de yaratmıştır. Hikâyelerinde kadına yönelik şiddete açıkça ve dolaylı yollardan değinmesine rağmen açık eleştiri yapmaktan kaçınmaktadır. Ancak, muğlak bir tavır takınarak dönemindeki kadına yönelik şiddete dikkat çekmekte ve şiddetin sorgulanmasında rol oynamaktadır. Anahtar Sözcükler Geoffrey Chaucer, Canterbury Hikâyeleri, Ortaçağ, Ortaçağ kadınları, kadına karşı şiddet
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze Geoffrey Chaucer's treatment of violence against women in The Canterbury Tales. In his work, the poet displays the social life of the period by depicting the political and religious structure of the Middle Ages. Thus, he examines the roles attributed to the female and the male in the traditional disposition of the feudal order and the Christian faith. While the feudal order in the Middle Ages glorifies the power conflicts and the justification of any kind of violence to maintain power; the Church emphasizes the inferior status of the female compared to that of the male. In the male dominated patriarchal society, male superiority is emphasized by attributing negative qualities as having weak character and being unreliable to woman. Man is entitled to control, to punish and even to murder woman. The man's right of controlling woman by means of applying violence is based on the misogynist statements of the church. In Christianity, woman is held responsible for the original sin because of Eve's disobedience to God's authority. Moreover, the belief that Eve is made out of Adam's rib is interpreted as male superiority to female in the creation. Due to these system of values, woman is subjected to male abuse, and is conditioned to be subservient to man. Therefore, violence directed against woman in order to control or punish her is justified. Chaucer refrains from any explicit encouragement or criticism of the misogynist statements. By using male and female characters from each social class of the society, he involves the whole society of his period in his examination, and reflects the fourteenth century England regardless of social hierarchy. Chaucer, by means of using female characters from each class in The Canterbury Tales, reveals that they are exposed to violence regardless of class distinction because of the social structure and the Christian doctrine. While the poet creates female characters submitting to violence inflicted upon them, he also gives existence to female figures who dispute it. Although he refers to violence against women explicitly and implicitly, Chaucer abstains from making direct comments. However, he draws attention to violence against women in his period through his ambiguous approach, and participates in questioning the violent treatment of women. Key Words Geoffrey Chaucer, The Canterbury Tales, Middle Ages, medieval women, violence against women