A study on a monolingual Turkish dictionary design for children with special emphasis on first and second year pirimary school children
Çocuklar için tekdilli Türkçe sözlük tasarımı üzerine özellikle ilköğretim birinci ve ikinci sınıf çocuklarına yönelik bir çalışma
  1. Tez No: 175005
  2. Yazar: DUYGU AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. EVREN ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
A Study on a Monolingual Turkish Dictionary Design for Children with Special Emphasis on First and Second Year Primary School Children, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Tekdilli bir sözlüğü oluştururken hedef kitlenin yaşı önemli bir etken midir? Her ne kadar ilköğretim öğrencilerine yönelik hazırlanmış sözlükler bulunsa da bu sözlüklerden hiç birinin hedef kitlenin bilişsel ve dilsel becerilerini dikkate almadığı görülmektedir. Bu çalışma çerçevesinde ilköğretim birinci veya ikinci sınıfa giden öğrencinin kitapçılarda yer alan sözlüklerden herhangi birini kullandığında meydana gelen eksikliklikleri belirlemek için altı örnek tekdilli Türkçe sözlük sözlükbilimsel temeller kapsamında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuçlar sözlüklerin sözlükbilimsel geleneklere ve hedef kitlenin bilişsel ve dilsel becerilerine göre tasarlanmadığını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada önce tekdilli Türkçe sözlüklerin bugünkü konumu belirlenmiş sonra da çocukların yaş özellikleri dikkate alınarak tasarlanacak ve derlenecek tekdilli Türkçe sözlük için bir bakış açısı sunulmuştur. Anahtar Sözcükler sözlükbilim, sözlük tasarımı, tekdilli sözlük, çocuk sözlüğü, bilişsel düzey, dilsel düzey.
Özet (Çeviri)
The age of the target users is not taken into consideration in general when compiling a monolingual dictionary in Turkey. Although in general there may seem to be Turkish monolingual dictionaries designed especially for primary school students none of them seem to have considered the language and cognitive accomplishments of the target users. Within the frame of this study, in order to establish the gaps that occur when a first or second year primary school student uses any of the dictionaries in the bookstores, six sample Turkish monolingual dictionaries have been comparatively examined on the basis of lexicographic principles. The outcomes put forward the fact that neither of the dictionaries has been designed according to the lexicographic tradition together with the language and cognitive accomplishments of the target users. Within this study, as a first step, the present state of the Turkish monolingual dictionaries is investigated and then a point of view to be considered when compiling and designing a Turkish dictionary for children of a certain age is presented. Key Words lexicography, dictionary design, monolingual dictionary, children's dictionary, cognitive accomplishment, language accomplishment.