Varikoselin sperm morfolojisi ve DNA matüritesi üzerine etkileri
The effect of varicocele on sperm morphology and DNA maturity
- Tez No: 175234
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ANAFARTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Varikoselin Sperm Morfolojisi ve DNA Matüritesi Üzerine Etkileri Varikoselin sperm morfolojisi, sperm fonksiyonları ve DNA' sı üzerine olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Sperm DNA hasarlarının belirlenmesinde TÜNEL yöntemi, SCSA yöntemi ve Comet yöntemi gibi farklı tetkikler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, varikoseli olan hastalarda sperm DNA hasarlarının ofis şartlarında Acridine Orange (AO) boyanması yöntemi ile belirlenip belirlenemeyeceğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, fizik muayene ile klinik varikosel tanısı alan, ortalama yaşı 30.4 yıl olan 45 hasta ile fizik muayenede varikosel saptanmayan ve ortalama yaşı 28.3 olan 30 erkekten oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. Hastalar ve kontrol grubu fizik muayene ile değerlendirilerek varikosel derecelendirilmesi yapılmıştır. Hasta grubunda, fizik muayeneye ilaveten, renkli Doppler ultrasonografi ile ven çaplan ve reflü varlığı değerlendirilmiştir. Tüm çalışma grubuna aynı biyolog tarafından standart semen analizi yapılmıştır. Sperm morfolojisi DSÖ kriterleri ve Kruger'in kesin kriterleri göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Rutin semen analizi sonrası örnekler ayrı bir lamda fiske edilerek acridine orange boyanması yapılmıştır. Rutin semen analizinde; varikosel grubunda toplam sperm sayısı, toplam hareketli sperm sayısı, ileri hızlı hareketli ve ileri hareketli sperm sayılan kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük saptanırken, hareketsiz sperm oranı anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Kruger kriterlerine göre yapılan değerlendirmede, normal morfolojiye sahip sperm yüzdesi varikosel grubunda anlamlı olarak düşük bulunurken, baş anomalisi ve sitoplazmik fazlalık yüzdeleri varikosel grubunda istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha yüksek saptanmıştır. Her iki gruptaki semen örnekleri acridine orange boyanmasına göre değerlendirildiğinde varikosel grubunda kırmızı ve yeşil boyanma yüzdeleri sırasıyla 6.5 ± 1 1.0 ve 93.5 ± 1 1.0, kontrol grubunda kırmızı ve yeşil boyanma yüzdeleri ise sırasıyla 1.0 ± 1.0 ve 99.0 ± 1.0 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Varicocele on Sperm Morphology and DNA Maturity Varicocele has negative effects on sperm morphology, sperm functions and DNA maturity as well. There are several methods such as TUNEL assay, SCSA assay and Comet assay to detect sperm DNA fragmantation. The aim of this study is to determine if Acridine Orange (AO) can be used as a routine office procedure to detect sperm DNA fragmantation in patients with varicoceles. Fourty-five patients with a mean age of 30.4, who had been diagnosed as varicocele by physical examination and 30 controls with a mean age of 28.3 and without any signs of varicoceles were included in this study. Varicoceles were graded by physical examination in both varicocele and control groups. Additionally, venous diameters and presence of reflux were investigated with color Doppler ultrasonography in varicocele group. Semen analysis were performed by the same biologist fort the whole study group. Sperm morphology was evaluated according to WHO criteria and Kruger's strict criteria. After routine semen analysis, samples were fixed seperately for further examination with AO staining. In routine semen analysis; total sperm count, total motile sperm count, fast direct forward motile and direct forward motile sperm counts were significantly lower in patients with varicocele and immotile sperm count was significantly higher in patients with varicocele when compared to the control group. Kruger examination revealed a lower sperm count with normal morpholgy in patients with varicocele than the control group. Further analysis particularly showed that varicocele group had higher percent of sperms having head anomalies and cytoplasmic droplets when compared to controls. After acridine orange staining, the ratio of sperms having red and green colors were 6.5 ±11.0 % and 93.5 ± 1 1.0 %, respectively in varicocele group and the ratio of sperms having red and green colors were 1.0 ± 1.0 and 99.0 ± 1.0 %, respectively in control group.