Fakoemülsifikasyon sonrası göz içi basınç değişimi
  1. Tez No: 175301
  2. Yazar: ELİF AKSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÖGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Amaç: Komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon ile katarakt ekstraksiyonu yapılan ve kapsül içine göz içi lens konulan olguların ön kamara derinlikleri (ÖKD) ve göz içi basrnçlanndaki (GİB) değişimleri araştırmak. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Nisan 2005- Ekim 2006 tarihleri arasında fakoemülsifikasyon ve göz içi lens implantasyonu yapılan 110 hastanın 110 gözü prospektif olarak incelendi. ÖKD ölçümleri A-scan ultrasonografî ile operasyondan bir gün önce ve operasyondan sonraki 1. hafta, 1, 3, ö.ayda; GİB Goldmann aplanasyon tonometrisi ile operasyondan bir gün önce ve operasyondan sonraki 1, 3. günde, 1. haftada, 1, 3, 6 ayda ölçüldü. Bulgular: Ameliyat sonrası 1. gün hariç diğer tüm postoperatif GİB düzeyleri ameliyat öncesi GİB değerine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p0.05). Sonuç: Glokomu olmayan hastalarda komplikasyonsuz geçen fakoemülsifikasyon ile katarakt ekstraksiyonu sonrasında GİB'nda azalma ve ÖKD'nde artma görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: To determine intraocular pressure (IOP) and anterior chamber depth (ACD) following uncomplicated cataract extraction with phacoemulsification and posterior chamber intraocular lens (IOL) implantation. Patients and Methods: 110 eyes of 1 10 patients were prospectively evaluated after phacoemulsification and IOL implantation in our clinic between April 2005 and October 2006. Measurements of ACD were performed using ultrasonography preoperatively and at 1 week and 1, 3,6 months postoperatively; measurements of IOP were performed using a Goldmann applanation tonometer preoperatively and at 1,3, 7 days and 1, 3, 6 months postoperatively. Results: The mean IOP levels measured postoperatively except postoperative 1 day were significantly lower than preoperative IOP levels (pO.01). Preoperative ACD levels are found to be significantly lower than all postoperative ACD levels (pO.01). While there is a negative correlation between the increase in ACD and decrease in IOP, this correlation was not found to be statistically significant (r=-017, p>0.05). Conclusion: These results suggest that increases in ACD and decreases in IOP occur in selected patients who have not glaucoma after uncomplicated cataract extraction by phacoemulsification with IOL implantation.. VI