Over rezervini belirlemede duyarlı faktörlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 175305
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KÖKÇÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Çalışmanın Amacı: Çalışmamızda amacımız over rezervini belirlemede kullanılan parametrelerden bazal FSH, Estradiol, FSH/LH oram, antral foîiküî sayısı, over volümünün ferklı yaş gruplarında nasıl değişiklik gösterdiğini ve iaMfeİn-B düzeyinin bu parametrelerle ilişkisini ve ovulatuvar-anovulatuvar gruplarda gösterdiği değişikliği tespit etmektir. Uygulanan Yöntemler : Çalışma 18-50 yaşlan arasında olan ve düzenli veya düzensiz adet kanaması olan 100 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar 18-25, 26-34, 35-40, 41-45, 46-50 yaş grubu olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Hassalardan adetin 3. günü FSH, LH, E2, İnhibin-B için kan alınıp aynı gün her iki over toplam antral folikttl sayısı ve toplam over volümü için ultrasonografî yapıldı. Adetin 21. günü ovulasyon tespiti için progesteron ölçümü için kan alındı. Progesteron değeri 5 ng/ml ve üzeri değerler ©vulatuvar kabul edildi. Hormonal parametreler ve ultrasonografik ölçümlerin yaş gruplarında gösterdikleri değişimler incelendi. Pearson korelasyon ile değişkenlerin birbirleriyle korelasyonu saptandı. Regresyon analizi ile ovylasyonu m iyi öngören parametre araştırıldı. İnhibin B düzeyinin yaş grupları arasıdaki değişimi ve ovuîasyonu tespit etmedeki önemi değerlendirildi. Bulgular :. Yaş gruplarında. E2, irtubm-B, FSH/LH oram arasında anlamlı farklılık saptanmadı. LH, FSH, progesteron, TAF, TOV, BMI çin gruplar arasında anlamlı farklılık mevcuttu.. Yaş ; TAF, TOV, progesteron ile negatif korelasyon gösterirken FSH, LH, E2, FSH/LH ile pozitif kördeydi.. 18-25 yaş grubunda ovulasyon yüzdesi %89,47 iken, 26-35, 36-40, 41-45 yaş grubunda ovulasyon oranlan sırasıyla %87,5, %64,8 ve %20 idi. 46 yaş üzerinde ovulasyon saptanmadı.. Ovulasyonu tespit eden en anlamlı değişkenler sırasıyla TAF, BMI ve FSH idi.. TAF için cutoff değeri 7,5, sensitivite %83, spesifîte % 74, BMI cutoff değeri 24,5, sensitivite %70, spesifîte %71, FSH cut off değeri 6,77 mlU/ml sensitivite %66, spesifîte %64 olarak saptandı.. İnhibin B düzeyi yalnızca E2 düzeyi ile korelasyon gösterirken diğer değişkenler ile korelasyonu yoktu.. Ovulatuvar ve anovulatuvar gruplar arasında iahibin-B düzeyleri açısından fark saptanmadı. Sonuç : Çalışmamızın sonucunda ovulasyonu öngören en anlamlı parametre total antral folikül (TAF) sayısı olarak tespit edildi. İnhibin B düzeyi ovulasyonu öngörmede dikkatli yoramlanmalıdu-. Anahtar Sözcükler : Over rezervi, ovulasyon, İnhibin B VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is to evaluate the variation of the parameters related with ovarian reserve such as basal FSH, E2, and FSH7LH ratio, total antral folicul number (T AF) and total ovarian volume (TOY) among different age groups. Study Design: One hundred women who has regular or irregular menses between 18-50 age of years were included the study. Women were divided into 5 groups according to age categories; 18-25, 26-34, 35-40, 41-45, 46-50. Blood samples were taken to evaluate FSH, LH, E2 and inhibin B levels at 3ri day of menses. Similarly, transvaginal or transabdominal ultrasound was performed to asses total ovarian volume and total antral follicul number. In determining ovulation, blood progesterone levels were measured at the cycle 21* day of menses. Progesterone level above 5 ng/ml is considered as a marker of ovulation. Variation in the hormonal parameter and USG measurements between groups were analyzed statistically. Results: * There were no significant differences in basal estradiol, inhibin B, and FSH/LH ratio levels between age groups, but significant differences were present in basal FSH, LH, progesterone, TAF, TOV levels between groups. * Age was correlated negatively with TAF, TOV, progesterone but showed positive correlation with basal FSH, LH, estradiol, FSH/LH ratio. * While 89.47 % ovulation was established at 18-25 age groups, these rates were 87, 5 %, 64, 8 %, and 20 % for 26-35, 36-40, and 41-45 age groups respectively. No ovulation was obtained in women above 46 years old. * The valuable variables to predict ovulation were TAF, FSH, and BMI as in order. * When cut off ratio was considered 7, 5 for TAF number, sensitivity and spesifity rates were 83% and 74%. When cut off ratio were considered 6,77 IU/ml for FSH and 24,5 for BML sensitivity and spesifity rates were 70% and 71% for FSH, 66% and 64% for BMI respectively. vn* inhibin B level was correlated only with estradiol. * No significant differences were found in inhibin B levels between ovulatuar and anovulatuar groups. Conclusion : As a conclusion our data suggested that TAF was the most predictable parameter in determining ovulatioa And also, inhibin B level should be carefully interpreted in predicting ovulation. Key Words : Ovarian reserve, ovulation, inhibin B vm