Havada kirlilik olarak bulunan SO2'nin diferansiyel puls polarografisi ile tayini için yöntem geliştirilmesi
Developing method for determination of SO2 in air by differentiel pulse polarography
- Tez No: 17546
 - Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER SOMER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
II HAVADA KİRLİLİK QLABAK BULUNAN 50 'nin DİFE8ANSİYEL PULS P0LAEGGRAFİ5İ İLE 2 TAYİNİ İÇİN YÖNTEM GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali KOÇAK GAZİ ÜNİVESSİTSSİ FEN BİLİMLEBİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1991 ÖZ Bu çalışmada atmosferdeki S02'nin tayini için kolay, hızlı ve duyarlı birmetot geliştirilmiştir. Önce bu metodun uygulanabilirlimi araştırılmıştır. Bunun için SO2 'nin suda çözünmüş hali olan SO3 'ün çeşitli yükseltenlerle reaksiyonu incelenerek, SeO3 ün an iyi yükseltmen olduğuna karar verilmiştir. SeO3 ila S03, reaksiyonu ?H 2.3 - 3.5 arasında i 3 olmuştur. Reaksiyon sonucunda azalan SeO3“, miktarı diferansiyel puis polarograf isi ila tayin edilerek, SO3”miktarı bulunmuştur. Çeşitli hava örnsklari, asitligi ayarlanmış konsantrasyonu belli SeO3 çözeltisinden geçirilerek, SaO3" miktarı diferansiyel puis.i 6 polarograf isi ile tayin edilmiş va standart aklamalar yapılarak havadaki SO2 miktarı bulunmuştur. Bu metotla 40 ug/m5 den daha az 2 SO miktarlarmm bile rahatlıkla tayin edileceği sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 405.03.00 ' ' - Anahtar Kalimalar ; Havada SO, DPP 2 » Sayfa Adedi : 11 Tez Yöneticisi : Prof, Dr. Güler Somer
Özet (Çeviri)
Ill DEVELOPING METHOD FOR DETERMINATION OF SO" IN AIH BY 2 DİFFESENTİEL PULSE PQLAROGRAPHY (M.Sc. Thesis) Ali KOÇAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1991 ABSTRACT In this study a sirnpla, fast and sensitive method has been developed for the determination of atmospheric sulfur dioxide. At the outset the applicability of this method was investigated. For this reason the reaction of SO, which is the soluble state of SO in water, was investigated with different oxidants and the SaÖ is decided to be the most suitable oxidant for SO, The i 3 reaction between SeO and SO accured at the pH: 2.5 - 3.5. After w 3 __ the reaction between known concentration of SeO and S07 was completed the remaining concentration of SaO was determined by differential pulse polaros'raphy and the amount of SO was calculated. A different samples of air was passed through a SaO, ?i solution. The amount of SeO, was determined by DPP and the ?$ _ atmospheric SO was determined by standart additions of SeO, solution. Using this method the determination of atmospheric sulfur dioxide lower than 40 ug/m3 SOo was possible. Science Code Key Words Page Numbers Adviser 405.03.00 50_ in air DPP 11 Prof, Dr. Güler Somer