Plaka yöntemi ile yapı ve yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsayılarının ölçülmesi
Determination of thermal conductivity of construction and insulating materials by guarded hot plate wethod
- Tez No: 17547
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜMER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
PLAKA YÖNTEMİ ÎLE YAPI VE YALITIM MALZEMELERİNİN ISI İLETİM KATSAYILARININ ÖLÇÜLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Musa Galip ÖZKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1991 ÖZ Bu çalışmada farklı yapı, yalıtım ve benzeri homojen veya homojene yakın gözenekli, lifli, taneli veya çok taba kalı malzemelerin ısı iletim katsayılarının ölçülmesi için bir deney düzeneğinin tasarımı ve imalı yapıldı. İki numu- neli, plaka yöntemi ile hazırlanan deney düzeneği ilgili Türk ve yabancı standardlara uygun olarak tasarlandı. Bu deney düzeneğinde cam yünü, köpük (strafor) gibi yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsayıları belirlendi. Isı ile tim katsayısı 2,3 W/mK den küçük olan yapı ve yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsayılarının belirlenmesinde kul lanılabilen bu düzenekte sıcaklık Ölçümleri bakır/ kanstintın termokupıllarla yapıldı. Elde edilen sonuçlar, plaka yönte minin limitleri ve deneysel yöntem tartışıldı.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THERMAL CONDUCTIVITY OF CONSTRUCTION AND INSULATING MATERIALS BY GUARDED HOT PLATE WETHOD (M.Sc. Thesis) Musa Galip ÖZKAYA GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1991 ABSTRACT In this study an experimental apparatus is designed and constructed for the determination of thermal con ductivity of various insulating and construction materials which are homogeneous or close to homogenous, pporous, grainy or multilayer. The experimental apparatus which is prepared according to the guarded hot plate method and for two samples, is designed according to the related Turkish and foreign standards. Using this apparatus the thermal conductivity of glass wool and foam are determined. In this apparatus, which can be used for the materials whose thermal conductivity is less than 2,3 W/mK, copper/constantxn thermocouples are used for the temparature measurements. The results and experimental method are discussed. II