Duchenne müsküler distrofisinde noninvaziv yöntemlerle myokard fonksiyonlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 175524
  2. Yazar: MURAT MUHTAR PATLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE EKER ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Duchenne Müsküler Distrofisi, nöromusküler hastalıklar içerisinde en sık görülenidir. Geneliklekalbin kasılmasını ve iletim sistemini etkiler. İletim sistemi patolojileri klinik olarak disritmilerleortaya çıkabileceği gibi EKG'de QT dispersiyon artışı şeklinde de kendini gösterebilir. Çalışmayaaldığımız 43 DMD'li hasta (8,79±3,0 yaş) ile 34 sağlıklı çocuğun (9,52±3.1 yaş, P>0,05) kardiyakfonksiyonlarını değerlendirmek için elektrokardiyografi(EKG), ekokardiyografi(EKO) ve 24 saatlikHolter EKG kayıtlarını inceledik. Standart EKG'deki tüm derivasyonlarda QT ve JT değerleriölçülerek kalp hızına göre düzeltilmiş QT (QTc) ve JT (JTc) değerleri elde edildi ve bunlardan daQTc ve JTc dispersiyon değerleri hesaplandı. Kalbin otonomik fonksiyonlarının değerlendirilmesi 24saatlik Holter EKG kayıtlarından elde edilen kalp hızı değişkenliği (zaman-alan analizi) kullanılarakyapıldı. Ayrıca Ekokardiyografi ile tüm olguların sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (EF), fraksiyonelkısalma(FK) ve sol ventrikül diyastol sonu çapları ölçüldü. DMD'li hastalarımızın %76,9'unda sinüstaşikardisi, %16'sında ventriküler ekstrasistol(VES) ve %7 sinde kısa PR mesafesi saptandı. Hastagrubumuzun QTC ve JTC dispersiyon değerleri kontrol grubuna göre belirgin derecede artmışsaptanırken, kalp hızı değişkenliği ise hasta grubumuzda azalmış olarak bulundu. Hastalarımızın%4,6 `sında sol ventrikül sistolik fonksiyon yetersizliği (FS
Özet (Çeviri)
Duchenne muscular dystrophy (DMD) is the most common hereditary neuromusculardisease which affect the myocardial contractile elements and cardiac conduction system.Conduction system abnormalities result in a wide range of clinical dysrhythmias andincreased QT dispersion. We evaluated cardiac functions by echocardiography,electrocardiogram (ECG), and 24-hour Holter recordings in 43 patients with DMD (8,79±3,0years) and 34 healthy control patients (9,52±3.1 years, P = not significant). Heart ratecorrected QT(QTc) and heart rate corrected JT(JTc) interval was measured in every lead ofthe standard electrocardiogram to determine the QTc and JTc dispersion. We evaluatedcardiac autonomic function by time-domain HRV analysis on 24-hour Holter recordings. Inall patients, left ventricular ejection fraction (EF), fractional shortening (FS) and leftventricular internal dimension at end diastole (LVIDd) was measured by echocardiography.Sinus tachycardia was observed in 76.9% and short PR interval in 7% patients. Ventricularextrasistoles (VES) were present in 16% of patients. QTc and JTc dispersions aresignificantly increased and time domain analyses of heart rate variability significantlyreduced in patients compared to control subjects. Left ventricular systolic dysfunction (FS