Duchenne musküler distrofili çocuklarda NT-probnp gerçek zamanlı üç boyutlu (dört-boyutlu) ve speckle tracking ekokardiyografi ile saptanan kalp tutulumunu öngörebilir mi?
Could NT-PROBNP predict cardiac involvement in children with duchenne muscular dystrophy as detected by real-time three-dimensional (four-dimensional) and speckle-tracking echocardiography?
- Tez No: 881523
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLER EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Duchenne musküler distrofi (DMD) tanılı hastalarda kardiyak komplikasyonlar önemli bir mortalite nedenidir. Kalp tutulumu saptanan hastalarda medikal tedavi ile hastalığın seyri yavaşlatılabilmektedir. Hastaların izleminde kardiyak etkilenmeyi saptamak için serum N-terminal pro-beyin natriüretik peptid (NT-proBNP) düzeyi, elektrokardiyografi ve ekokardiyografik inceleme rutin olarak yapılmaktadır. Çalışmamızda DMD tanılı hastalarda NT-proBNP'nin gerçek zamanlı üç-boyutlu (dört-boyutlu) ve speckle-tracking ekokardiyografi ile saptanabilen kalp tutulumunu belirlemedeki değerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: En az 1 yıldır izlemde olan ve DMD tanısı genetik olarak doğrulanmış 21 yaş altındaki ek hastalığı bulunmayan bireyler alındı. Hastalar bulgu ve belirtileri, dört-boyutlu ve speckle-tracking ekokardiyografi ve eş zamanlı olarak serum NT-proBNP düzeyleri ile değerlendirildi. Ekokardiyografik veriler ile NT-proBNP arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmaya ortalama yaşı 9,40 ± 4,13 olan 38 DMD tanılı hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiac complications significantly contribute to mortality in Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) patients. Early detection of cardiac involvement is crucial for optimizing therapeutic interventions. This study aimed to evaluate the role of N-terminal pro-brain natriuretic peptide (NT-proBNP) in detecting cardiac involvement, as assessed by real-time three-dimensional (four-dimensional) and speckle-tracking echocardiography, in patients diagnosed with DMD. Material and Methods: This cross-sectional study enrolled individuals under 21 years with confirmed DMD diagnosis, devoid of comorbidities. Participants underwent clinical evaluation, four-dimensional and speckle-tracking echocardiography, and simultaneous measurement of serum NT-proBNP levels. Correlation analysis between echocardiographic parameters and NT- proBNP was performed. Results: The study comprised 38 DMD patients with a mean age of 9.40 ± 4.13 years.